Fındık üreticisinin kış mesaisi

07 Şubat Çarşamba, 2018
Ulusal Fındık Konseyi fındık üreticilerine, hastalık ve zararlılara karşı önlem almaları çağrısında bulundu. Üreticilere hasatta yüksek verim için mutlaka teknik destek almaları da tavsiye edildi.
Fındık üreticisinin kış mesaisi Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, fındık üreticilerine, hastalık ve zararlılara karşı önlem almaları çağrısında bulunarak, "Üreticilerimizin acilen destek alıp mücadelesini yapması lazım." dedi. 
Her üreticinin mutlaka bahçesini kontrol etmesi gerektiğini kaydeden Başaran, şunları söyledi:
"2018 yılında rekolte beklentisi için söylemde bulunmamız için çok erken. Üretici olarak gereken şeyleri yapmalıyız. Özellikle geçmişte yaşadığımız külleme hastalığını ortadan kaldırmak için mücadele etmemiz gerekir. Amerikan Beyaz Kelebeği de direncimizi zayıflatan bir unsur olarak karşımıza çıktı. Üreticilerimiz acilen bizlerden ya da tarım ilçe müdürlüklerinden destek alıp, mücadelesini yapmalı. Çünkü ürünü stoklamazsanız, oluşacak fiyattan değerlendirme yapılmadığı gibi Türkiye için de zarardır. Eğer kayıp varsa bu Türkiye için de kayıptır." 

Başaran, fındık üreticilerine, 2018 yılında bahçelerine gitmeleri ve iyi gözlem yapmaları çağrısında bulundu. 
Başaran, fındıkta 2017 yılında ilginç bir sezon yaşadıklarını aktararak, “Üreticilerimiz acilen bizlerden ya da tarım ilçe müdürlüklerinden destek alıp, mücadelesini yapmalı.” uyarısında bulundu.
 
fındık hastalık bakım UFK