‘GAP'ın üretim gücü katma değere dönüşmeli’

04 Aralık Pazartesi, 2017
GAP bölgesinde üretim gücünün katma değere dönüştürülmesi için çalışmalar artacak.
‘GAP'ın üretim gücü katma değere dönüşmeli’ GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, bölgede sulama imkanlarının artması sonucu oluşan üretim gücünün katma değere dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, bu çerçevede girişimciliği ve yenilikçiliği artıracak çalışmalar yapacaklarını bildirdi.
Karahocagil, gerçek potansiyelinin ortaya çıkarılması amacıyla bölgeye hükümet tarafından son yıllarda sağlanan imkanların meyve vermeye başladığını söyledi.
Bölge kentlerinde yapılan yatırımların kısa süre içinde ciddi bir üretim gücünün oluşmasına katkı sağladığını anlatan Karahocagil, bu gücü en iyi şekilde yönetmek için projeler geliştirmek istediklerini dile getirdi.
Türkiye'nin 2023 hedeflerine işaret eden Karahocagil, bu hedefler çerçevesinde bölge ihracatının 20 milyar dolara çıkarılmasına çalışıldığını bildirdi. Karahocagil, şöyle devam etti: 
"2023'te 500 milyar dolarlık bir ülke ihracatı hedefleniyor. Bu kapsamda bizim bölgeden de 50 milyar dolarlık bir ihracat yapılması gerektiğini düşünüyoruz ama kısa vadede hızlı bir şekilde 20 milyar dolarları bulmamız lazım. Bizim de hem üretim gücümüzü artırmamız lazım hem de katma değeri yüksek ürünler üretmemiz lazım ki bu rakamları yakalayabilelim. Girişimcilik ve yenilikçilikle yeni bir bakış açısı ve yeni bir vizyon yeni bir örgütlenme gibi mutlak suretle yeni bir şeyler yapmamız lazım. Bu çerçevede TÜBİTAK'ın desteğini aldık. Kurum bölgedeki yatırımlara ilişkin bir araştırma yapacak. Onlar zaten çeşitli bölgelerde bu tür yatırım araştırmaları yapıyor, farklı bölgelerde edindikleri tecrübeleri buraya aktarmış olacaklar."
Karahocagil, TÜBİTAK'ın yapacağı araştırmanın ardından teşebbüs gücünü artırıcı çalışmaların yapılacağını bildirdi.

 
GAP sulama katma değer üretim girişimcilik