Gazi "TKDK desteğiyle" kendi işini kurdu

16 Ocak Salı, 2018
Vatani görevini yaptığı sırada yaralanarak gazi olan Uğur Uçucu, tedavisinin ardından yeni hayatına başladı. Aldığı destekle süt üretim tesisi kuran gazi kendi işinde çalışmaktan son derece mutlu.
Gazi Muş'un Bulanık ilçesinde gazi Uğur Uçucu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) aldığı hibeyle kurduğu süt üretim tesisinde ayda 10 ton süt üretiyor.
18 yıl önce vatani görevini yaptığı sırada yaralanarak gazi olan Uçucu, 10 dekar alanda kurduğu tesiste ürettiği sütü, bölgedeki süt toplama merkezlerine satıyor.
Uçucu, 2013 yılında TKDK'nın bir toplantısına katıldığını, ardından bu projeyi hayata geçirmeye karar verdiğini söyledi. 
TKDK'nın desteği sayesinde projeyi gerçekleştirdiğini ifade eden Uçucu, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında yüzde 60 hibe aldık. Aylık ürettiğimiz 10 ton sütü bölgedeki süt toplama merkezlerine satıyoruz. TKDK'dan aldığımız hibeyle kendi işimizin patronu olduk. Tesiste 4 kişi çalışıyor. Bölge ekonomisine katkımız oldu. Sütün litresini 1 lira 10 kuruştan veriyoruz. Sütün desteğini de alıyoruz. İlçemizin geçim kaynağının yüzde 80'i hayvancılık. Doğu Anadolu Bölgesi'nde vatandaşa verdiği destekten dolayı devletimize teşekkür ediyorum."

"Örnek projelerden biri"

TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur da girişimci Uçucu'nun kurduğu tesisin bölge ekonomisine de katkı sağladığını belirtti.

Tesisin tam kapasite çalıştığını ve örnek projelerden biri olduğunu vurgulayan Uygur, şunları kaydetti:

"TKDK olarak amaçlarımızdan birisi kırsalda geleneksel yapılan tarım ve hayvancılığı modern standartlara yükselterek kırsalın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamaktır. Uçucu da devletimizin bu kapsamdaki desteğinden yararlanarak kendi memleketinde işinin patronu olmuş ve bölgesine ekonomik bir katkı sağlamıştır."
 
gazi TKDK destek hibe süt hayvancılık