Gaziantepli Kadın Çiftçiler Moringa’nın Anavatını Hindistan’da

01 Aralık Cuma, 2017
Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı (EYYDB) koordinatörlüğünde Gaziantep’te yürütülen “Mucize Bitki Moringa’nın Kadın Çiftçilerle Türkiye Tarımına Kazandırılması” Projesi” kapsamında 19-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Hindistan ve Sri Lanka’ya çalışma ziyareti gerçekleştirildi.
Gaziantepli Kadın Çiftçiler Moringa’nın Anavatını Hindistan’da Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı (EYYDB) koordinatörlüğünde Gaziantep’te yürütülen Mucize Bitki Moringa’nın Kadın Çiftçilerle Türkiye Tarımına Kazandırılması” Projesi” kapsamında 19-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Hindistan ve Sri Lanka’ya çalışma ziyareti gerçekleştirildi.
 
Ziyarete Gaziantep ili ve EYYDB proje yürütücüleri ile seçilmiş kadın çiftçiler katıldı.
 
Proje ile Türkiye’de henüz ticari olarak yetiştirilmeyen, ağacı, yaprağı, tohumu, kabuğu ve kerestesi ile her bölümü kullanılan, insan beslenmesinden kozmetiğe, hayvan beslenmesinden biyoyakıt üretimine, çerez olarak kullanımından yağ elde edilmesine ve suyun dezenfeksiyonunda kullanılmasına kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan bu bitkiyi kadın çiftçilerin üretimi ile Gaziantep özelinde Türkiye tarımına, sanayisi ve ekonomisine kazandırmak amaçlanıyor.
 
Yapılan çalışma ziyareti kapsamında moringa bitkisinin üretimi, yağ çıkarma ve işleme konularında bilgi almak, ürün çeşitlendirme gibi yapılan çalışmaları yerinde incelemek ve sanayiye kazandırmak amacıyla örnek işletmeler ziyaret edildi, konu hakkında karşılaştırmalı bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.
 
Çalışma ziyareti kapsamında edinilen bilgilerin ve deneyimlerin üretim, ürün işleme ve pazarlama konularında projeye yeni bir bakış açısı kazandırması bekleniyor.
 
moringa kadın çifçti