Genç çiftçi çilekle hedef büyüttü

20 Temmuz Pazartesi, 2020
Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldığı 30 bin liralık destekle Malatya’da çilek tarlası kuran Gülten Çelik, taleplere yetişemiyor.
Genç çiftçi çilekle hedef büyüttü Genç çiftçi destek aldı, tarlalar çilekle bereketlendi.
Malatya’nın Pütürge ilçesinde çiftçilik yapan Gülten Çelik, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Genç Çiftçi desteklerinden yararlanarak çilek tarlası kurdu. Dekardan ortalama 1-1,5 ton ürün elde eden Çelik, siparişlere yetişemediğini söylüyor.
Girişimci çiftçi Çelik’i tarlasında ziyaret eden Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, çilek üretimini desteklediklerini belirterek, “Miras yoluyla bölünerek küçük parçalı hale gelen, dondan etkilenen, dolayısıyla da ekonomik olarak bahçe ziraatı yapılamayan alanlarda (çilek üretimini) tavsiye ederek destekliyoruz. Çilek üreticimiz Gülten Hanım çalışkan Anadolu kadınımızın güzide bir örneği olarak başarılı bir şekilde üretim gerçekleştirmiş ve her yıl kapasitesini de artırmaya devam etmektedir. Biz de kurum olarak aile işletmeciliği yaparak örnek olan çiftçilerimizin üretim talebi için her türlü destekle yanlarında olacağız. Emeklerinin karşılığını bereketli mahsullerle almalarını dilerim. Yerli üretime yapmış oldukları katkı ve örnek uygulamaları için üreticimiz Gülten Hanım'a teşekkür ediyorum.” dedi.
Genç Çiftçi Projesi'yle destek alan ve üretime başlayan Gülten Çelik, üç yıl önce bakanlıktan 30 bin lira destek aldığını ve 5 dekar alanda üretime başladığını hatırlattı.
Çilek üretiminde başarılı bir sezon geçirdiğini aktaran Çelik, "Artan talepleri karşılayabilmek için üretim alanını il ve ilçe Tarım Müdürlüğünün teknik desteği ve eşim Nurettin Çelik'le beraber 20 dekar alana çıkardım. Dekardan ortalama 1-1,5 ton ürün elde ediyorum. Kentten ve il dışından gelen taleplere yetişemiyoruz. Oluşturduğumuz doğrudan pazarlama ağıyla talepleri karşılamak için üretim sahasını daha da artırmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
malatya genç çiftçi çilek hibe destek tarım ve orman