Genç çiftçilerin yüzü güldü

20 Haziran Çarşamba, 2018
Muğla’da genç çiftçilerin hazırladığı 198 projeye 5 milyon 940 bin lira destek verildi.
Genç çiftçilerin yüzü güldü Genç çiftçilerin yüzü güldü
 
Haber: Selma EREZ
Kamera: Erkan KARTAL
 
Muğla’da genç çiftçilerin hazırladığı 198 projeye 5 milyon 940 bin lira destek verildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik uygulanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi 2. Etap projeleri tamamlandı. Buna göre 2018 yılında 198 adet genç çiftçi hibe almaya hak kazandı, yapılan destek toplamda 5 milyon 940 bin TL oldu. 92 adet büyükbaş, 50 adet küçükbaş, 38 adet arıcılık, 7 adet mantarcılık, 6 adet kanatlı,  2 adet örtü altı yetiştiricilik, 2 adet ipekböcekçiliği ile 1 adet bağcılık projesi destek almaya hak kazandı.
Genç Çiftçi Desteklemesi Projesi kapsamında 198 adet projenin desteklerinin tamamı dağıtılarak hayata geçmesi sağlandı. Ayrıca Muğla İl ve İlçe Müdürlüklerince destek alan çiftçilere projeleri konusunda eğitimler verilerek ve teknik destek sağlandı ve daha verimli daha etkin proje yürütmeleri sağlandı.
İl Müdürü Şakir Fırat Erkal konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada genç çiftçi projelerini yakından takip ettiğini, hayvan dağıtımının hemen hemen hepsinde bulunduğunu ve hayata geçen projelerin işletme kontrollerinin İl ve İlçe Müdürlüğü personeli tarafından yapılacağını, aynı zamanda bu takiplerin rehberlik amaçlı olacağını ve teknik desteğin sağlanacağını ifade etti.
Erkal ayrıca genç çiftçi desteğinin kırsal nüfusun gençleştirilmesi anlamında büyük önem taşıdığını, ülke ekonomisinin kırsalda sürdürülebilirliği açısından gerekli olduğunu vurguladı. İl Müdürü Erkal genç çiftçi projelerinin hayırlı olmasını dileyerek sözlerini noktaladı.
 
Genç çiftçi genç çiftçi projesi tarım destek hayvancılık destek muğla il tarım