Gıda toptancıları denetlendi

22 Kasım Çarşamba, 2017
İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Mega Center Gıda ve Ticaret Merkezi’nde 140 kontrol görevlisinin katılımıyla resmi kontrol yapıldı.
Gıda toptancıları denetlendi Haber: İstanbul İl Enformasyon

Toplu denetim öncesinde kontrol görevlileri ile yapılan toplantıda konuşan İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz Karaca gıda işletmelerinin resmi kontrollerinin güvenilir gıdanın tüketime sunulması, halk sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması amacıyla yapıldığını söyledi.
Denetimlerin üretim, işleme ve dağıtımın her aşamasında uygun sıklıkta, tarafsız, şeffaf ve meslekî gizlilik ilkelerine uyularak, gıda işletmecilerine önceden haber verilmeksizin Bakanlıkça yürütüldüğünü belirten Karaca bu süreçte kontrol görevlilerine büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.
İl Müdürü Karaca ayrıca uygulamada birlikteliğin büyük önem taşıdığını ifade ederek, kontrol görevlilerinin mevzuata uygun olarak yürütecekleri denetim hizmetlerinin güvenilir gıdanın tüketiciye ulaşmasında büyük önem taşıdığını kaydetti.
Mega Center gıda ve ticaret merkezinde yapılan resmi kontrollerde 262 gıda işletmesi resmi kontrole tabi tutuldu. Bu işletmelerden 209’unun mevzuata uygun olarak faaliyet gösterdiği tespit edildi. 47 işletmede ise uygunsuzluk tespit edildi. 
Üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan resmi kontrollerle birlikte gıda toptancılarında yapılan resmi kontroller büyük önem taşıyor. Çok sayıda gıda toptancı ve deposunun faaliyet gösterdiği Bayrampaşa ilçesindeki denetimler de bu düşünce doğrultusunda sık sık denetime tabi tutuluyor.
 
Mega Center İstanbul denetim toptancı gıda