Göçerler zorlu yolculukta

11 Ekim Çarşamba, 2017
Havaların soğumasıyla birlikte Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki göçerler dönüş yolculuğuna başladı.
Göçerler zorlu yolculukta Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki göçerlerin, yaylalarda geçirdikleri 6 ayın ardından havaların soğumasıyla başladıkları dönüş yolculukları devam ediyor. 
İlkbahar mevsimiyle hayvanlarını otlatmak amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Muş'taki yaylalara gelen göçerler, havaların soğumasıyla bir süre önce dönüş yolculuğuna başladı. 
Eşyalarını at ve eşeklerin sırtına yükleyen göçerlerin yüzlerce hayvan ile günlerce sürecek yolculuğu renkli görüntüler oluşturdu.
Muş'un Korkut ilçesindeki yaylalarda 6 ay boyunca hayvan yetiştiriciliği yapan göçerler zorlu yolculukta Muş merkeze bağlı Derecik köyü kırsalına ulaştı.
Göçerlerden Ali Kıran, Şırnak'ın İdil ilçesinden gelerek hayvan yetiştiriciliği yaptıklarını ve şimdi dönüş yolculuğuna başladıklarını söyledi.
Dönüş yolculuğunda geceleri kurdukları çadırlarda konakladıklarını anlatan Kıran, gündüzleri de kilometrelerce yürümek zorunda olduklarını ifade etti.
Gebe hayvanlarını telef olma riski nedeniyle araçlara bindiremediklerini dile getiren Kıran, şöyle konuştu:
"Bizim aile olarak yaklaşık 3 bin koyunumuz var. Bölgemiz yazın çok sıcak. Ot ve mera sıkıntısı var. Bu nedenle Muş'taki yaylalara geliyoruz. Kiraladığımız yaylalarda 5-6 ay kalıyoruz. Hava soğuduğunda da iki ay süren zorlu yolculukla İdil'e ulaşıyoruz."
 
yayla göçer dönüş zorlu yolculuk soğuk hava