Gölbaşı'nda tarla günü etkinliği

07 Temmuz Cuma, 2017
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü İlhan Subaşı Gölbaşı’nda düzenlenen tarla günü etkinliğinde yaptığı açıklamada Enstitü olarak yeni vizyonlarının özel sektöre destek olduğunu belirtti.
Gölbaşı'nda tarla günü etkinliği Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Gölbaşı’nda bir tarla günü düzenledi. Etkinlikte bir konuşma yapan Enstitü Müdürü İlhan Subaşı, "Türkiye'nin 45 milyar dolarlık dünya tohum pazarında 200 milyon dolarlık ithalat ve 100 milyon dolarlık ihracatı mevcut." dedi. Subaşı, kurumun araştırma ve uygulama çiftliğinde tertiplenen programda yaptığı konuşmada, enstitünün yeni vizyonun özel sektöre destek olduğunu belirtti.

İlhan Subaşı, "Bunun için enstitüler bünyesinde 50 özel sektör ofisi açmaya başladık. Bu ofisler, zamanla da işlevselliği artacaktır. Türkiye'nin 45 milyar dolarlık dünya tohum pazarında 200 milyon dolarlık ithalat ve 100 milyon dolarlık ihracatı mevcut." diye konuştu.

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz ise dünya nüfusunun artışına bağlı olarak gıda ihtiyacının yükseldiğini anımsattı. Tarım alanlarının büyümediğine dikkat çeken Korkmaz, şunları kaydetti:

"Tarımda verimliliği artırmamız gerekiyor. Eskiden birim başına 200 kilogram alınıyorsa bunun 250 veya 300 kilograma çıkarma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Tarımda verimliliği artırmanın yolu da dünyadaki bilgi ve teknolojiyi çiftçi ile buluşturmadan geçiyor. Bunun yolu da tarla günleri benzeri organizasyonlardan geçiyor."

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar, arpa ve buğday çeşitlerinin olduğu tarlaları gezdi.

Programa, Ziraat Odaları Başkanları, tohum şirketi temsilcileri ve çiftçiler katıldı.
 
Tarla bitkileri tarla bitkileri araştırma enstitüsü ilhan subaşı tarım buğday