GTHB öncülüğünde Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi başlatıldı

21 Ağustos Pazartesi, 2017
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde Uluslararası Gıda Örgütü (FAO) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde yürütülecek proje kapsamında, ihtiyaç sahibi Türklere ve Suriyeli sığınmacılara tarım sektörüne ilişkin teorik ve pratik mesleki eğitimler verilecek.
GTHB öncülüğünde Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi başlatıldı Türkler ve Suriyeliler İçin Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi kapsamında aralarında dezavantajlı Türk vatandaşların da bulunduğu çoğunluğu Suriyeli sığınmacılardan oluşan 900 kişiye tarım sektörüne ilişkin eğitim verilecek.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde Uluslararası Gıda Örgütü (FAO) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde yürütülecek projenin tanıtımı, Şanlıurfa'da bulunan Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsünde (GAPTAEM) yapıldı.
Toplantıda konuşan FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Yuriko Shoji, kuruluş olarak projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Suriyeli sığınmacıların büyük bir bölümünün dışarıdan yardım alarak hayata tutunduklarını belirten Shoji, “Proje kapsamında mesleki eğitimler verilecek. Bunlarda amaç üretim teknikleri, hasat, fıstık, zeytin gibi sulama konularında eğitim sağlanmasıdır. Bu çalışmalar sonucunda tarafların ciddi faydalar sağlayacağını düşünüyoruz." dedi. (00:55)
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı Volkan Güngören de Türkiye'nin iç savaşın başladığı dönemden itibaren Suriye konusunda üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğini belirtti.
Proje sayesinde tarım sektöründeki çeşitli tematik alanlarda Şanlıurfa, Adana, Mersin, Gaziantep ve Isparta'yı kapsayan illerde 900 kişiye mesleki eğitim becerisi kazandıracak ve sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşmalarının önünü açılacak.
Finansmanı UNHCR tarafından sağlanan 1,7 milyon dolarlık projeyle Suriyeliler ve ev sahibi topluluklara hem teorik hem de pratik mesleki eğitimler verilecek. Eğitimlerin konusu gıda hijyeni, Antep fıstığı, zeytin, pamuk, nar, biber yetiştiriciliği, sulama, sera-sebze yetiştiriciliği, bahçecilik, hayvancılık, gıda işleme ve paketleme olarak belirlendi.

 
mesleki eğitim Suriyeli sığınmacı proje GTHB FAO