Gül kokulu köye turist akını

28 Mayıs Salı, 2019
Gül hasadının başladığı Isparta’da gül bahçeleri tarımın yanı sıra turizmin de gözdesi. “Gül kokulu köy” olarak anılan Ardıçlı köyü günde en az nüfusunun 2 katı ziyaretçi ağırlıyor. Turistler bol bol fotoğraf çekip gül topluyor.
Gül kokulu köye turist akını Gül bahçelerinin merkezi Isparta…
Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini tek başına karşılayan kentte tonlarca gül hasat ediliyor.
Keçiborlu ilçesinde iki yıl önce düzenlenen festival ile gülün dünya çapında popülerliği arttı.
 “Gül kokulu köy” olarak bilinen Ardıçlı köyünde gülün tarımı kadar turizmi de gelir kapısı olmuş
Sezonda yaklaşık 700-800 ton civarında gülün toplandığı bahçeler, bugünlerde turistlerin gözdesi.
Köyde gül üretimi yapan çiftçiler köyde kırsal turizmin gelişmesinden memnun.
Köydeki kırsal turizm gelişimi hakkında açıklamalarda bulunan gül üreticisi Yakup Yolcu, “Ardıçlı, önceden unutulmuş ve köhne bir yerdi. Ama belediyemiz, ulusal kanallar, yere kanallar, Tarım İlçe Müdürlüğü, Kaymakamlık derken köyümüz son 2 yıldır çok popüler bir köy oldu. Yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Ardıçlı, Isparta gülünün ilk açtığı köyü. Şimdi, Isparta deyince Ardıçlı akla geliyor. Burası, 18 Nisan’dan itibaren gül açmaya başlayıp, 10-15 Haziran’a kadar sezonun devam ettiği bir yer. Bu sene mevsim dolayısıyla biraz geç kaldı ama şu anda rekolte çok yüksek, verim oldukça iyi. Burası, tarım ve turizm açısından oldukça güzel bir yer” dedi.
Turlarla köye gelen turistlerin geçirdiği zamanı ve sunulan imkânları anlatan Yolcu, “İlk önce buraya gelenler bahçelere dağılıyorlar. Gül toplama keyfini yaşayan turistler, burada çalışan işçilerin torbalarına ücretsiz olarak çiçeklerini bırakıyorlar. İsteyen gül çiçeğini hatıra olarak veya reçel yapmak için de götürebiliyor. Daha sonra kahvaltılarını yine gül ile birlikte adlandırılamamış birçok çeşit çiçeğin içinde yapıp, ardından güllü dondurmalarını ve güllü çaylarını da içebiliyorlar. Rize’ye gönderdiğimiz güller ile yaptırdığımız güllü çay da tuttu, artık gelen insanlar sadece Rize çayı değil güllü çayı da tadıyorlar. Şimdi Isparta, yalnız gül üretimi ile değil, turizm yönüyle de marka olmaya devam ediyor. İnsanlar, daha önceleri tatillerde otellere gidiyorlardı ama şimdi buralara geliyor ve tekrar geleceklerini belirtiyorlar” ifadelerini kullandı. 
Türkiye’nin her yerinden Isparta’ya gelen turistler önce çiftçilerle birlikte gül topluyor sonra bol bol fotoğraf çekiyor.
Antalya’dan Isparta’ya gelerek Ardıçlı’daki gül bahçesini gezerek fotoğraf çekildikten sonra gül toplayan Bülent Alfert ise, “Buraya gelirken, köye girmeden aldığımız koku çok hoştu. Böyle bir kokuyu herkesin hissetmesi lazım. Her taraf doğal, güller içinde, sessiz ve sakin. Burada, bahçeler kuş cıvıltıları içinde ve göl manzarası var. Herkesin buraya mutlaka gelmesini, bu havayı ve gülleri toplamasını, enerjisini mutlaka buraya gelip harcamasının gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.
Son yıllarda Isparta gülün yanında lavanta ve zambağıyla kırsal turizmde öne çıkan bir kent. Hedef kırsal turizmi geliştirmek ve turist sayısını arttırmak.
Keçiborlu Kuyucak Köyündeki Lavanta Kokulu Köy Projesi Koordinatörü ve Keçiborlu İl Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Sağdaş ise, “Isparta Keçiborlu Ardıçlı köyü, kentin ilk gül açan yeri. Isparta, Türkiye’nin gül bahçesi olarak biliniyor. Güllerimiz, önceki yıllara göre bu yıl biraz daha geç açtı ama çiftçimiz gelen rekolteden oldukça memnun. Gelen turistlerle, burası da kırsal turizm noktasında Isparta’nın parlayan yıldızı konumunda. Isparta, gül - lavanta ve zambağıyla kırsal turizmde öne çıkan bir yer. Ardıçlı köyümüz de buna ilk başlangıcı yapmış durumda. Tüm misafirlerimizi Haziran ayı ortalarına kadar Ardıçlı ve Isparta’nın diğer köylerindeki gül hasat ve turizm noktalarına bekliyoruz. Ardıçlı’da Mayıs sonu ve hatta Haziran ayı başına kadar gül sezonu devam edecek. İlerleyen tarihlerde de diğer köylerimizdeki güllerimiz açmaya başlayacak ve devam edecek. Hiçbir zaman geç değil, çıkın ve buradaki bu güzelliği siz de görün” görüşlerinde bulundu.
 
ısparta gül hasat gül kokulu köy kırsal turizm