Günde 6 milyon ekmek israfı önlendi

02 Ocak Salı, 2018
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu başlatılan kampanya sayesinde Türkiye’de ekmek israfının azaldığını bildirdi.
Günde 6 milyon ekmek israfı önlendi "Günde yaklaşık 6 milyon ekmek israfı önlenmiş oldu. Kampanya devam ediyor ve önümüzdeki yıllarda da devam edecek".
Bu sözler Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu’na ait. Kemaloğlu, ekmek israfını önlemeye yönelik olarak Türkiye'de başlatılan ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından dünyada örnek gösterilen kampanya sayesinde ekmek israfının azaldığını bildirdi.
Kemaloğlu yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin ekmek israfını önlemeye yönelik yıllardır çalışmalar yaptığını ve projeler hayata geçirdiğini söyledi.
Ekmek israfının dünyadaki önemli sorunlardan biri olduğunu belirten Kemaloğlu, "Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'de 2008 yılında ilk defa ekmek israfını önlemeye yönelik bilimsel çalışma gerçekleştirildi. Ekmek israfını önlemeye yönelik bir kampanya başlatıldı. Bu kampanya sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde 2010 ve 2011'de tüm ülkeye yayıldı. Hatta Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye'de devam eden kampanyayı, israfla mücadelede örnek kampanya olarak tüm dünyaya gösterdi." diye konuştu.
Türkiye'de bu kampanya sonucunda yaklaşık yüzde 20'ye yakın ekmek israfında azalma olduğunu dile getiren Kemaloğlu, şunları kaydetti:
"Günde yaklaşık 6 milyon ekmek israfı önlenmiş oldu. Kampanya devam ediyor ve önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Önümüzdeki süreçte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın talimatıyla belki gıda israfına yönelik de yeni çalışmalar yapılacak. Özellikle şunu söyleyebiliriz. Türkiye'de ekmek israfı bu kampanyadan sonra azaldı ve azalmaya da devam ediyor. Somut rakamlar ve araştırmalar da bunu gösterdi."
"Adım adım iyileşme var"
Ekmek israfını önlemeye yönelik başlatılan kampanyanın uzun soluklu bir iş olduğunu vurgulayan Kemaloğlu, tüm ailelerin, restoranların, fırınların ekmek israfına duyarlı olması gerektiğini dile getirdi.
Ekmek israfının özellikle nerelerde yapıldığına dair çalışmaların ve tespitlerin devam ettiğini anlatan Kemaloğlu, şöyle devam etti:
"Bu iş bir dönüşüm ve mücadele meselesidir. Ekmek israfını önlemeye yönelik adım adım iyileşme var. Ekmek israfı sadece sofrada değil, bu fırınlarda da olabilir. Gramaj konusunda yapılan çalışmalar da ekmek israfının önüne geçilmesi için bir miktar katkı sağlayacaktır. Kampanyanın daha da etkili olması için herkesin katkı sağlamasını istiyoruz. Ekmek israfı konusunda daha da iyileşme olacağını düşünüyorum."
Ekmekte yeni dönem başladı
Öte yandan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yapılan değişiklik 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi. Değişiklikle 1 Ocak itibarıyla ekmek çeşitlerinin en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10'ar gram artırılarak piyasaya arz edilmesiyle ekmek israfının önüne geçilmesi öngörülüyor.
Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Mustafa Vurucu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Ekmeğimiz, 200 gramı 1 lira, 250 gramı ise 1 lira 25 kuruşa satılacak. Bu öncelikle israfı önleyecek. Küçük aileler için çok iyi oldu. Herkes ailesinin tüketeceği miktarda ekmek alacak" dedi.
Halen 250 gram ağırlıktan başlamak üzere 50'şer gram artırılarak piyasaya sunulan ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri, 1 Ocak 2018'den itibaren en az 200 gram ağırlıktan başlayarak 10'ar gram artırılmak suretiyle piyasaya arz edilecek.
Toplu tüketim yerleri için çeşitli sözleşme ve taahhütler çerçevesinde üretilen, doğrudan tüketiciye arz edilmeyen ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri muhtelif ağırlıklarda üretilebilecek.
Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Mustafa Vurucu, yapılan düzenlemelerle ekmeğe ara gramlar verildiğini söyledi.
Ekmeğin bugünden itibaren 200 gramdan başlayarak üretileceğini ifade eden Vurucu, şunları kaydetti:
"Ekmeğimiz, 200 gramı 1 lira, 250 gramı ise 1 lira 25 kuruşa satılacak. Bu öncelikle israfı önleyecek. Küçük aileler için çok iyi oldu. Herkes ailesinin tüketeceği miktarda ekmek alacak. Şimdi iki kişilik bir aile için örneğin 200 gramlık ekmek yeterli olacaktır. 3-4 kişilik aile de kendi ihtiyacı oranında ve sayısında ekmek alacak."
"Devletin aldığı karar çok mantıklı"
Kent esnafından Abdurrahman Atalay ise herkesin ihtiyacına göre ekmek almadığını, sorunun bundan kaynaklandığını belirtti.
Ekmeğin düzenli olarak tüketilmesinin gramaj ve fiyat politikasıyla sağlanabileceğini anlatan Atalay, "Bu konuda israf olmaması için kendi ihtiyacına göre alması gerekiyor. 1 Ocak'tan itibaren 200 gramlık ekmekler satılacak. Bu ekmeğe ihtiyacı olan 200 gramlığı tercih edecek. Daha fazla olan daha büyük gramajı tercih edecek. Bence güzel bir uygulama oldu. Ben çok yararlı buldum." ifadelerini kullandı.
Muhammet Bekir Aydın da ekmeğin temel ihtiyaç maddesi olduğunu dile getirerek, "Devletin aldığı karar çok mantıklı. Herkes ihtiyacı kadar ekmek alacak demek. Ayrıca israfta olmaz, çünkü ekmek tüketilir ve biter. Bence çok yerinde ve uygun bir karar. Rakamlarda iyi, umarım herkes benimser kararı." dedi.
Öte yandan 2018'de ekmeğin Bursa, Balıkesir ve Kütahya'da 250 gram olarak satılmaya devam edileceği öğrenildi.
"Kilosunun 5 liranın üzerine çıkmaması hassasiyeti"
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da yapılan çalışmalar neticesinde enflasyona karşı hem fiyat istikrarının korunması hem de ekmek israfının önlenebilmesi düşüncesiyle ekmek gramajının 200 gramdan başlayarak 10 gram ve katları şeklinde artırılmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.
"200 gram ekmek üretimi tüm illerde uygulanacaktır" şeklindeki yanlış algının da gündemden çıkarılmasını isteyen Balcı, "Talep eden illerimiz 200 gram ekmek üretimi için tarife alabilecekler ve yine talebe uygun olarak bunun satışını yapabileceklerdir. Bir kez daha ifade etmek gerekirse, ekmeğin kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkmaması konusunda da gerekli hassasiyet gösterilecektir." dedi.
Yeni uygulamayla günlük üretilen 90 milyon 900 bin ekmeğin israf oranının da önemli oranda azalacağını belirten Balcı, "İlk çalışmamızda ekmek israfının 6 milyondan 4 milyon 900 bin adede kadar düşürülmesi elimizdeki somut verilerdir. 2018 yılı inanıyorum ki israfın en alt seviyelere ineceği yıl olacaktır. Ekmek üreticileri olarak bu çalışma ile ekonomimize de önemli bir katma değer yaratacağımızı düşünüyoruz." diye konuştu.
 
Ekmek ekmek israfı TMO ekmek kampanya İsmail Kemaloğlu ekmek tebliği