Güneydoğu Anadolu Bölgesi çiftçileri Isparta'da

14 Kasım Salı, 2017
Güneydoğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (GAP) düzenlediği gezi ile Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep ve Batman'da tarımla uğraşan önder çiftçiler Isparta’ya geldi.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi çiftçileri Isparta'da Haber: Isparta İl Enformasyon
Kamera – Kurgu: Alper ÖZTÜRK
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tarımla uğraşan 40 önder çiftçi Güneydoğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği gezi kapsamında Isparta’ya gelerek bölge tarımı ile ilgili bilgi aldı.
GAP İdaresi’nin yürüttüğü Tarımsal Yayım faaliyetleri kapsamında Isparta'da işletme ve kooperatifleri ziyaret eden önder çiftçiler, birçok kooperatifin çalışma sistemini inceleme fırsatı buldu.
Keçiborlu, Eğirdir ve Merkez Deregümü'ndeki işletmeleri ve çiftçileri ziyaret eden çiftçiler, Gülbirlik, Gülbudak Tarım İşletmeleri, Sarıidris Kasabası Mantarcılığı ve Kuyucak Köyü Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi gibi Isparta tarımının lokomotif kuruluşlarında da incelemelerde bulundu.
Alternatif ürünler hakkında merak ettikleri tüm sorulara en yetkili ağızlardan cevap alan önder çiftçiler, Isparta’da edindikleri tecrübeden oldukça memnun kaldı.
Çiftçilerin teknik kapasitelerini, bilgi ve becerilerini arttırabilmek için bu geziyi düzenlediklerini belirten Yayım ve Bitki Yetiştirme Uzmanı Kerem Akdoğan, “Isparta çok önemli bir durak izim için. Ziyaretlerimiz çok verimli geçiyor. Isparta'da olmak bizi çok mutlu etti.” dedi.
GAP bölgesinden gelen çiftçileri yaptığı sunumla bilgilendiren Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Tuğrul da “Ülkemizin her yerinden gelecek olan çiftçi kuruluşlarımızın yapacakları bu tür etkinliklere açığız.” ifadesini kullandı.
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının düzenlediği geziye; Rosense İşletme Müdürü İbrahim Işıdan, Deregümü Muhtarı Osman Katırcı, Deregümü Sulama Kooperatif Başkanı Mustafa Haymanalı, Kuyucak Köyü Muhtarı Mehmet Aydemir, Ardıçlı Köyü Muhtarı Yakup Yolcu, Kooperatif Başkanı Huriye Tezcan, Gülbudak Tarım İşletmeleri Süleyman İnce, Tepeli Köyü S.S. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetimi, Sarıidris Belediye Başkanı Ramazan Pala, Eğirdir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Uğur Turgut ve İlçe Müdürlüğü çalışanları, Keçiborlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışanları, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın sonunlarla ve organizasyonlarla destek sağladı.
 
ısparta GAP gezi önder çiftçi