Hamursuz Bayramı'nın fındık yağları Afyon’dan

30 Kasım Perşembe, 2017
İsrail'de her yıl kutlanan Hamursuz (Pesah) Bayramı'nda tüketilecek fındık yağları, Afyonkarahisar'daki bir firma tarafından karşılanıyor.
Hamursuz Bayramı'nın fındık yağları Afyon’dan İsrail'den Afyonkarahisar'a gelen din adamı Rabbi Yosef Zilber, kentteki fındık yağlarının üretildiği fabrikada incelemelerde bulundu.
İsrail Devleti adına gelip yaklaşık 1 ay kentte kalacak Zilber, Musevi inancına sahip insanlara ürün satılabilmesi için gerekli olan Kosher belgesini almaya çalışan yağ fabrikasında incelemelerini sürdürecek.
Zilber, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de Helal Gıda Sertifikası'na karşılık, İsrail'de Kosher sertifikasının geçerli olduğunu hatırlattı.
“Hamursuz Bayramı'nda ağaçlarda yetişmiş bitkilerin yağını tüketiyoruz"
Kosher sertifikası bulunan fabrikalardan ürün ithal ettiklerini ifade eden Zilber, "Bu sertifikanın bulunduğu firmalardan yağ alıyoruz. Hamursuz Bayramı'nda özellikle ağaçlarda yetişmiş bitkilerin yağını tüketiyoruz. 2000 yılında Afyonkarahisar’a gelmiştim. 17 yıl aradan sonra tekrar Afyonkarahisar'dayım. Ağaçlarda yetişen zeytin, fındık, ceviz gibi alternatifler bulunuyor. Bunların içinde bizim için en iyi seçenek fındık yağı. Çünkü hem lezzet olarak hoşumuza gidiyor hem de çok sağlıklı. Ayrıca değerleri de zeytinyağına çok yakın ve ekonomik." diye konuştu.
Yağ fabrikasının sahibi Sedat Çiftçi de 25 yıldır İsrail ve Avrupa ülkelerine fındık yağı ihraç ettiklerini aktardı.
Kosher sertifikasını vermek için denetliyorlar
Çiftçi, İsrail'e bu yıl 10 milyon lira değerinde 400 ton yağ ihracat edeceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
"İsraillilerin kutladığı Hamursuz Bayramı var. Bu bayramda fındık ve zeytinyağı gibi ağaçta yetişen meyvelerin yağlarını tüketirler. Haliyle bizden de fındık yağları talep ediyorlar. Bunun için din adamları geliyor. Onların kendilerine ait Kosher sertifikaları var. Bize o sertifikayı vermek için gelen din adamları tüm üretimi başından sonra denetliyorlar. Denetim sonunda ihtiyaçları olan fındık yağını bizim üretimimizden karşılıyorlar. İsrail bizim ihracatımızın yüzde 50'sini teşkil ediyor."
 
Fındık yağı afyon fındık yağı