Hayvancılığa damızlık koç desteği

25 Ağustos Salı, 2020
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için verdiği destekler Burdurlu üreticilere can suyu oldu.
Hayvancılığa damızlık koç desteği
Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde verimliliğin ve üretimin arttırılması amacıyla yürütülen proje kapsamında dağıtılan 200 damızlık koç sahiplerini buldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın küçükbaş hayvancılığı desteklemek için yürüttüğü "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi" kapsamınad dağıtılan damızlık koçlar üretime büyük katkı sağlayacak. Küçükbaş hayvan varlığı açısından önemli bir potansiyele sahip olan Burdur'da yürütülen bu proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişimini sağlamak ve işletmelerin mevcut verimliliğini artırmak amaçlanıyor. 

Burdur Canlı Hayvan Pazarında yapılan programda kura çekimiyle 195 bin lira ile, il genelinde 158 işletmeye 200 Anadolu Merinosu damızlık koç dağıtımı gerçekleştirildi.

Törende konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş; "158 işletmeye 200 Damızlık Koç dağıtımı yapılacak. Sürülerin ıslahını ve kan değişimini sağlamış olacağız. Bugün Gölhisar’da, Karamanlı ’da, Yeşilova’da ve merkezde çiftçilerimiz kura ile belirlenen koçlarını alacaklar. Buğdayla koyun gerisi oyun derlerdi. Bizimde temel geçim kaynağımız tarım ve hayvancılık, ben bu koçların sürülerin ıslahı için çalışan, alın teri döken çiftçilerimize hayırlı olmasını, bereketli ve verimli olmasını temenni ediyorum. Daha önce 2012 yılından bu yana dağıtımı yapılan koçların verim durumlarının ne şekilde olduğuna dair elimizde bir sonuç olmadığını gördük, bunu çok kısa süre içinde tamamlayarak sunmalarını istiyoruz. 8 yılın emeğinin neticesini görmek istiyoruz. Ben tekrar çiftçilerimize hayırlı olsun diyorum." dedi.
burdur damızlık koç tarım orman destek küçükbaş hayvancılık