Hayvansal atıklar elektrik ve gübre oluyor

18 Ocak Pazartesi, 2021
Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki işletmelerin hayvansal atıkları, bölge içerisinde kurulan biyogaz tesisinde elektrik ve organik gübreye dönüştürülüyor.
Hayvansal atıklar elektrik ve gübre oluyor Şanlıurfa'da hayvansal atıklar elektrik enerjisine ve organik gübreye dönüştürülüyor.

Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesiste işletmelerden getirilen hayvan gübreleri sıvı ve katı olarak işlemlere tabi tutulup önce metan gazı elde ediliyor daha sonra bu gazdan elektrik üretilerek şebekeye veriliyor.

İşlemleri tamamlanan atıklar ise sıvı ve katı gübre olarak tesisten çıkıyor. Gübreler depolara taşınarak satış için çiftçilere sunuluyor. 

Tesis Müdürü Emre Erbay "Tesisimizin 3 aşaması bulunuyor, birincisi atık bertarafı yapmak, ikincisi elektrik üretmek, üçüncüsü aşaması da organik gübre üretmek. Şu anda 11 bin hanenin elektriğini karşılıyoruz. Gübre olarak ise günde 40 ton katı gübre, 250 ton da sıvı gübre üretme kapasitemiz bulunmaktadır. Doğaya karbon gazı salmadığımız için karbon kredisi alma hakkına da sahibiz. Bu şekilde de tesisin karbon kredisiyle ödüllendirilerek ek gelir sağlamasını planlıyoruz. Şanlıurfa Besi OSB, Türkiye'nin en büyük besi OSB'si olacak. Yaklaşık 550 hayvan işletmesi kurulacak ve hayvan sayısı her geçen gün artacak. Tesisimiz şu anda 1,56 kilovatsaat ancak tesisin lisansı ve ÇED belgesi 4,68 kilovatsaat. Şu anki mevcudun 3 katı şeklinde. İnşallah nisan ayında diğer kademeleri de kurarak 30 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz." dedi.

Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Rüstem Çoşkun da "İşletmelerde ortaya çıkan atıkların biyogaz tesisinde işlenmesi çevre kirliliği açısından büyük önem taşıyor. İnşallah geri kalan işletmelerin faaliyete geçmesiyle bütün hayvan atıkları bu tesiste işlenerek ekonomiye kazandırılacak." diye konuştu.” ifadelerini kullandı.
Şanlıurfa tarım sanayi geri dönüşüm elektrik gübre