Hem kangallar hem genleri koruma altında

14 Mayıs Salı, 2019
Anadolu’ya özgü dünyaca ünlü kangal köpekleri Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tesislerinde özenle bakılıp yetiştiriliyor. Köpeklerin saf kan gen kaynakları da özel koruma altında tutuluyor.
Hem kangallar hem genleri koruma altında Kendine has özellikleriyle dünyada eşi olmayan kangal köpekleri ve genleri koruma altında.
Kangal köpeklerinin yetiştirilmesi ve korunması Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hassasiyetle çalıştığı konulardan biri.

Sertifikalı tohumluk ve damızlık hayvan yetiştiriciliğinde önemli çalışmalar yapan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, kangal ve akbaş çoban köpeklerinin yetiştiriciliğini de üstleniyor.

İşletme çalışanları köpeklerin beslenmelerinden bakımına, temizliğinden eğitimine kadar her ihtiyaçlarını zamanında karşılıyor.

Karacabey Tarım İşletmesinde 1992 yılında akbaş ve kangal, Ulaş Tarım İşletmesinde ise 1986 yılında kangal yetiştiriciliğine başlandı. İklime adaptasyonu sağlanmış bu köpekler, yakın akrabalığı önlemek için pedigri sertifikalı ve secereli sistem ile kayıt altına alınıyor.

Yabancılara satışın yapılmadığı işletmelerde ülke içindeki vatandaşlara ise belirli bir bedel karşılığı yetiştirilen bu özel köpekler verilebiliyor. Bu kapsamda her yıl ortalama 115 köpeğin, son 5 yılda ise toplam 565 köpeğin satışı yapıldı. Yetiştiriciliğin sürdüğü Karacabey ve Ulaş işletmelerinde toplam 155 baş akbaş ve kangal köpeği bulunuyor.
 
kangal akbaş çoban köpeği tigem Karacabey Ulaş tarım ve orman