Hibe desteğiyle mantar serası kurdu

10 Ağustos Perşembe, 2017
Çarşamba ilçesinde ikamet eden 33 yaşındaki Emine Tuğ, aldığı hibe ile kültür mantarı serası kurdu.
Hibe desteğiyle mantar serası kurdu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal kalkınmaya destek vermek amacıyla uygulamaya konulan Genç Çiftçi Hibe Destek programından faydalanan Emine Tuğ, aldığı destekle kendi kültür mantarı serasını kurdu.

Kadın çiftçi, 50 bin liraya mal ettiği 120 metrekarelik mantar serası için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan 30 bin lira destek aldığını söyledi.

Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvanlık İlçe Müdürlüğünün destekleri ile hazırladığı projesinin Bakanlıktan onay aldığını ve hibe programından faydalandığını ifade eden Tuğ, “Geçen yıl Tarım Bakanlığının açtığı 'Genç Çiftçi Hibe Destek' programına başvurdum. Çok umudum yoktu ama ilçe tarım müdürlüğünden arayarak çıktığını söylediler. Mantar üretiminde 3. dönemimiz. Kültür mantarı yetiştirmek hem zor hem de güzel. Seramızı 50 bin lira civarı bir ücrete mal ettik. Her işte olduğu gibi bu üründe de kimi riskler var. Eğer her şey dört dörtlük olursa mantar üretimi güzel para kazandırıyor. Bütün kadınlara öneriyorum mantar yetiştiriciliğini. Aylık ortalama 3 bin 500 lira civarı para kazanabiliyoruz." dedi.
 
samsun mantar serası hibe destek