Hoş köyüne hava tahmin ve uyarı sistemi

18 Aralık Pazartesi, 2017
Elazığ merkeze bağlı Hoş köyüne kurulan hava tahmin ve erken uyarı sisteminin açılışı yapıldı.
Hoş köyüne hava tahmin ve uyarı sistemi

Elazığ’da sofralık üzüm üretiminin neredeyse tamamını karşılayan ve çevre illere de ürün gönderen Hoş köyüne hava tahmin ve erken uyarı sistemi kuruldu. Hava tahmin sisteminin açılışı Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş, teknik personeller, Hoş köyü muhtarı ve üreticilerin katılımıyla gerçekleşti.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan açılışta yaptığı konuşmada “Erken uyarı sistemleri ile burada özellikle üzüm ve sert çekirdekli meyvelere yönelik iklim parametrelerini ölçüp SMS sistemiyle üreticilerimize aktaracağız. Üreticimiz bu parametreleri dikkate alarak hastalık ve zararlılarla ilgili hangi dönemde hangi ilacı kullanması gerektiği ile ilgili ya da hangi önlemi ve kültürel muameleyi yapmasına dair önceden bilgi almış olacak. Dolayısıyla aşırı derecede ilaçlamayla oluşabilecek kalıntıların insan sağlığına ve doğaya olan zararı önlemek anlamında ve üreticimizin üretim vejetasyon süresince zarar görmemesi anlamında zamanında tedbirini alması için çok önemsediğimiz ve bugün dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde kullanılan bir sistemi bugün burada üreticilerimizle buluşturuyoruz.’’

Mevcut istasyonların yerlerine ve özelliklerine değinen Karahan konuşmasının sonunda ‘’Sayın Valimize üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Çünkü bu istasyonlarımızın kurulumunu özel idare kaynaklı olarak gerçekleştirdik. İnşallah diğer üreticilerimiz için de yine bu kaynakları kullanarak bu tür istasyonları kurmaya devam edeceğiz. ‘’ dedi.

İl Müdürü Turan Karahan’ın ardından teknik personellerimizden Aydın Canalan tarafından katılımcılara sistemin parçaları ve çalışma şekli hakkında bilgilendirme yapıldı.

Mevcut istasyonların yerleri ve özellikleri ise şu şekilde; 

1-Elazığ-Merkez Koruk Köyü: Bağ yetiştiriciliğinde Elazığ’ın marka üzüm çeşitlerine ev sahipliği yapan bölgede; mevcut istasyonun sıcaklık, nem, yağış, yaprak ıslaklık sensörleri ile bağ hastalık-zararlı modülü donanımlı olup özellikle külleme ve kurşuni küf hastalığına karşı tahmin ve erken uyarı çalışmaları yürütülmekte.

2-Elazığ Merkez Hoş Köyü: Elazığ’ın sofralık üzüm üretimin neredeyse tamamını karşıladığı gibi çevre illerine de hitap etmekte olan bölgede  kurulan istasyon sıcaklık, nem, yağış, yaprak ıslaklık sensörleri ve  bağ hastalık-zararlı, sert çekirdekliler hastalık-zararlı modülü donanımlı. Bağda salkım güvesi, külleme ve kurşuni küf hastalıkları ile sert çekirdeklilerde klok hastalığının tahmin erken uyarı çalışmaları yürütülmekte.

3-Elazığ Merkez Hankendi Köyü: Kapama elma bahçelerinin artış potansiyeli gösterdiği bölgede mevcut istasyon sıcaklık, nem, yağış, yaprak ıslaklık sensörleri ile yumuşak çekirdekliler hastalık-zararlı modülü donanımlı. Elmada karaleke ve elma iç kurdu tahmin erken uyarı çalışmaları yürütülmekte.

4-Elazığ Ağın Merkez: Elazığ’da badem yetiştiriciliğine öncülük eden ilçede kurulu istasyon sıcaklık, nem, yağış, yaprak ıslaklık sensörleri ile bağ ve sert çekirdekliler hastalık-zararlı modülü donanımlı. Bağda salkım güvesi, külleme ve kurşuni küf hastalıkları ve badem yetiştiriciliğinde iklim verilerinin doğru kullanılarak tarımsal anlamda iş ve üretim planlaması yapılması  çalışmalarında kullanılmakta.​

Hava tahmin sistemi erken uyarı sistemi elazığ il gıda tarım hoş köyü