Hükümlüler binlerce fidan dikecek

25 Eylül Çarşamba, 2019
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, iki bakanlık arasında "Denetimli Serbestlik Kapsamındaki ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşlerinde Çalıştırılabilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü" imzaladı.
Hükümlüler binlerce fidan dikecek Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, iki bakanlık arasında "Denetimli Serbestlik Kapsamındaki ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşlerinde Çalıştırılabilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü" imzaladı.

Türkiye'nin, orman varlığını her geçen gün artıran nadir ülkelerden biri olduğunu belirten Pakdemirli, "Orman yangını çıktığının haberini aldıktan 12 dakika sonra yangına müdahale eden bir ülkeyiz. Geçen yıldan beri bunu biraz daha geliştirdik. Bir ağacımız daha yanmasın şiarıyla çalışıyoruz." diye konuştu. 

Pakdemirli, son 17 yılda 5,3 hektar alanda 4,3 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını, orman alanlarının da 1,8 milyon hektar arttığını söyledi.

Adalet Bakanlığının yeşilden yana tavır almasının son derece memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şöyle konuştu: 

"Ağustos 2019 itibarıyla 52 bin 47 yükümlü ile 5 bin 432 hektar alanda, 1 milyon 160 bin adet fidan dikimi, 2 milyon 466 bin adet fidanın bakımı yapıldı. Fidan dikimleri yükümlülerimizde ve hükümlülerimizde ciddi olumlu etki yaratıyor. Bu faydanın da daha geniş bir iş birliğine dönüştüğünü görmekten son derece memnuniyet duyuyoruz." 

Pakdemirli, törende "Denetimli Serbestlik Kapsamındaki Yükümlüler ile Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşlerinde Çalıştırılması"nın yanı sıra "İşyurdu Çalışmalarının Desteklenmesi Protokolü"nü de imzaladıklarına işaret ederek, bu sayede iki bakanlık arasındaki iş birliğinin genişletildiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, söz konusu protokollerle ülkenin yeşillendirilmesini, ağaç sevgisinin artırılmasını ve yeşil alanların genişletilmesini hedeflediklerini vurguladı.

Dünya rekoru kırılmasının hedeflendiği 11 Kasım'daki fidan dikim etkinliğine de değinen Pakdemirli, bu kampanyaya ilginin her geçen gün arttığını ifade etti.

Pakdemirli, ayrıca gelecek ay düzenlenmesi planlanan Tarım ve Orman Şurası için yükümlü ve hükümlülerin de görüşlerini almak istediklerini sözlerine ekledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, iki bakanlık olarak tarım ve orman alanlarında iş birliği yapmak üzere bir araya geldiklerini belirterek, Bakan Bekir Pakdemirli'nin Türkiye'nin yeşillendirilmesi, orman yangınları, tarım, ormancılık, sulama konusunda yaptığı çalışmaları çok yakından takip ettiklerini kaydetti.
 
Halıdan bastona, organik tarımdan iyi tarım örneğine, seracılığa varıncaya kadar birçok alanda çalışmalar yapıldığını dile getiren Bakan Gül, atıl duran hazine arazilerin işletilerek tarıma, ülke ekonomisine kazandırılması için önemli katkılar yaptıklarını aktardı.

Gül, imzalanacak birinci protokolle Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile gıda üretimi hijyeni, Devlet Su İşleri ile iş makinesi, sondaj makinası operatörlüğü, kuyuculuk eğitimi sertifikalarının verilmesinin amaçlandığını belirterek, iyi tarım uygulamaları, tohum ıslahı, meyvecilik, sebzecilik konularında da işbirliğinin yapılacağını kaydetti.

İkinci protokolle ise ağaçlandırma konusunda çalışmaların yapılacağını dile getiren Gül, Adalet Bakanlığı olarak Bakan Pakdemirli'nin öncülüğündeki bütün kampanyalara destek olacaklarının altını çizdi.

"Nazım Hikmet'in metaforuyla her bir ağaç ve bütün bir ağaçlardan bir araya gelen orman, Türkiye'nin birliği, beraberliği... Onlar bizim akciğerlerimiz. Bir ağaç, fidan diyip geçmeden, hepsi bir Türkiye Cumhuriyeti ormanını meydana getiriyor." diyen Bakan Gül, ağaçların dünyanın nefesi olduğunu söyledi.

Bu yaz meydana gelen orman yangınlarını hatırlatan Gül, şunları kaydetti:

"Yanan yerlerin tekrar ağaçlandırılması hususunda tüm hükümlülerimizle, personelimizle ağaçlandırmaya destek olacağız. Erozyon kontrolü çalışmalarına da katkı sağlamayı amaçlıyoruz. 52 bin hükümlü ve yükümlü tarafından 1 milyon 160 bin fidan toprakla buluşturuldu, 2,5 milyon ağacın bakımı yapıldı. Cumhuriyet Başsavcılıklarımız bünyesinde 244 Adalet Ormanı oluşturduk. İkinci protokolle bunların daha da ağaçlandırılmasını hayata geçireceğiz. En az 500 bin fidan dikmeyi amaçlıyoruz. 11 milyon fidan dikim seferberliğine desteğimiz tamdır. Protokolle birlikte, adliyeye gelen herkese, ister davalı, ister davacı, ister avukat, sanık, şüpheli olsun bir fidan vereceğiz, ağaçlandırmaya katkı sağlayacağız."

Bakan Gül, 11 Kasım'da 20 bin hükümlüyle aynı anda 50 bin fidanı toprakla buluşturacaklarını söyledi. Bu sırada söze giren Bakan Pakdemirli'nin "Sayın Bakanım, yormadan biz 200 bin fidan diktiririz 20 bin hükümlüye" demesi üzerine Gül, "İnşallah 200 bin fidan dikeriz." karşılığını verdi.

Konuşmaların ardından Bakan Gül ve Pakdemirli iki bakanlık arasındaki protokolü imzaladı.
 
 
tarım orman adalet denetimli serbestlik protokol ağaçlandırma