İklim değişikliğinin etkileri konuşuldu

02 Mayıs Çarşamba, 2018
Çanakkale’de “İklim Değişikliği, Aşırı Hava Olayları ve Tarımsal Kuraklık” konularında üreticilere yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
İklim değişikliğinin etkileri konuşuldu Haber: Çanakkale İl Enformasyon
 
Üreticiler iklim değişikliği ve etkileri konusunda bilgilendirildi.
 
Çanakale’de “İklim Değişikliği, Aşırı Hava Olayları ve Tarımsal Kuraklık” başlıklı bir eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı Boğaziçi Üniversitesi ve Rize Belediyesi ortaklığında hazırlanan, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen “Değişen İklimde Türkiye’de Tarım Sektöründe Kadın İşgücü Farkındalığının Geliştirilmesi” projesi kapsamında düzenlendi.
 
Toplantı Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün katkılarıyla, Biga Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
Eğitim toplantısına Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, şube müdürleri, ilçe müdürleri, Prof. Dr. Murat Türkeş, Prof. Dr. M. Levent Kurnaz, öğretim görevlileri, teknik personel, köy muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, küresel ısınmanın iklim, çevre ve insan sağlığı üzerine olan olumsuz etkilerine değindi. Karadağ şöyle konuştu:
 
“Dünyada küresel ısınma artık belli başlı sorunlara sebep olmaya başlamıştır. Artan dünya nüfusu yanında sanayileşmenin çok yüksek olması, enerji ihtiyacındaki artış, taşıt sayısının artması sera gazı salınımının en üst seviyelere çıkmasına yol açmıştır. Ayrıca sera gazının atmosferdeki oranının daha da yükseklere çıkmasından endişe edilmektedir. İnşallah çeşitli önlemler alınır. Bu toplantılarla sizleri bilinçlendirip, birlikte üzerimize düşen görevleri yapmalıyız” dedi.
 
Toplantıda daha sonra Prof. Dr. Murat Türkeş “İklim Değişikliği, Aşırı Hava Olayları ve Tarımsal Kuraklık”, Prof. Dr. M Levent Kurnaz ise “İklim Değişikliğinin Bilimsel Gerçekleri ve Tarıma Etkileri” konularında katılımcılara bir sunum yaptı.
 
Üreticilerin sorularının cevaplanması ve kuraklık konusunda yapılması gereken çalışmalar hakkında üreticilere bilgi verilmesinin ardından toplantı sona erdi.
 
 
İklim değişikliği aşırı hava olayları tarımsal kuraklık tarım erdem karadağ