İşçilikten işletme sahipliğine

13 Aralık Çarşamba, 2017
Çalıştıkları fabrikadan ayrılan Ay çifti, Genç Çiftçi Projesi’nden aldıkları destekle kendi işlerinin sahibi oldu.
İşçilikten işletme sahipliğine Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, kendi işlerinin sahibi olmaya karar vererek çalıştıkları fabrikalardan ayrılan çift, "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında aldıkları destekle hayvancılığa başladı.
İlçeye bağlı Karaköy köyünde yaşayan Sevinç ve Mehmet Ay çifti, geçen yıl verdikleri kararla 10 yıldır çalıştıkları fabrikalardan istifa etti. Sevinç Ay, Bozüyük ilçesindeki porselen tesisinden, Mehmet Ay ise Bilecik'deki demir döküm fabrikasından tazminatlarını alarak ayrıldı.
"Genç Çiftçi Projesi"ne başvuran çift, aldıkları destekle hayvancılığa yöneldi.
Sevinç Ay, bir süredir kendi iş yerlerini kurmayı planladıklarını belirterek, "Proje kapsamında bize 6 gebe düve verildi. Tazminatları ve birikimlerimizi ekleyerek aldıklarımızla 20 büyükbaş hayvan sahibi olduk. Yeni bir buzağımız doğdu, inşallah 3 ay içinde de 4 buzağı daha doğacak. Kadın olduğum için zorlanmıyorum aksine keyif alıyorum. Eşimin desteğiyle yapıyorum. Daha önce hayvancılıkla ilgili hiçbir fikrim yoktu." dedi.
Mehmet Ay da hayatlarından memnun olduklarını ifade ederek, "Eşim ne yaparsak yapalım hep arkamdaydı. Ayrı fabrikalarda sigortalı, maaşlı çalışıyorduk. Omuz omuza verdik ve 'bu işi yapacağız.' dedik. Pişman değiliz. Sevdiğimiz işi yapıyoruz. Hayvancılıkla karnım doyuyorsa ne mutlu bana." diye konuştu.
Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız da kentte "Genç Çiftçi Projesi"nden 134 kişi ve işletmenin yararlandığını söyledi.
Projeden yararlananların yüzde 56'sını kadınların oluşturduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:
"Kadınların da yüzde 86'sı tamamen hayvancılıkla ilgili projelere el attı. 30 bin lira değerinde 6 damızlık düve verildi kendilerine. Bu arkadaşımız da ahırını yapmıştı bizden önce 'içini nasıl doldurayım' diye düşünüyordu. Köyden uzaklaşmak isteyen geçlerin gidişini engelledik. Eğer köyde ekonomik durumları iyi olursa hiç kimse kente gitmek istemeyecektir. Bu genç çiftimizin hayvanlarının biri doğurmuş, 4'ü gebe. Bu durumu da gördüğüm için çok mutluyum."
 
genç çiftçi destek proje hayvancılık iş sahibi