Isparta’da nohut üreticileri bilgilendirildi

11 Ağustos Cuma, 2017
Isparta’da "Tarımsal Yenilikleri Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile “Nohut Tarls Günü” düzenlendi.
Isparta’da nohut üreticileri bilgilendirildi Haber: Isparta İl Enformasyon - İrfan ÖNER
Kamera – Kurgu:  Alper ÖZTÜRK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütütülen "Tarımsal Yenilikleri Yaygınlaştırma Projesi"  kapsamında Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde "Nohut Tarla Günü" yapıldı.
Tarla Gününe Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Tuğrul, Yalvaç İlçe Müdürü Ramazan Demiraslan, Şube Müdürleri, Yalvaç Ziraat Odası Başkanı Muhittin Yeşil, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ile üreticiler katıldı.
Tarla Günü programının açılış konuşmasını yapan Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Tuğrul, Isparta’nın nohut üretiminde ülkemizin önde gelen illerinden biri olduğunu vurguladı.
Tuğrul, “Yerel çeşitler nohut üretimin sınırlayan ve halk arasında "bulut çaldı"  gibi isimlerle bilinen antroknoz hastalığına karşı son derece hassastır. Bu yıl olduğu gibi hastalığın ağır geçtiği yıllarda ve özellikle yerel çeşitlerin ekildiği bölgelerde ciddi verim kayıpları yaşanmaktadır. Böylesi yıllarda üreticilerimiz gelir kaybına uğramaktadır.
Nohut üretim alanlarında yaşanan bu sorunların çözümü ise arge çalışmaları ile mümkün olabilmektedir. Bakanlığımız Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda antroknoz hastalığına karşı dayanıklı, verim potansiyeli yüksek ve makineli tarıma uygun nohut çeşitleri geliştirilmiştir. Bugün düzenlemiş olduğumuz tarla günü ile geliştirilen yeni çeşitler siz üreticilerimize tanıtılmaktadır. " dedi.
Konuşmaların ardından tarlada üreticilere Enstitünün geliştirdiği yeni nohut çeşitleri olan Akça, Azkan ve Çakır çeşitleri tanıtıldı, çiftçiler ve teknik personel demonstrasyon alanında incelemeler yaptı.
 
Isparta nohut tarla günü Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü hastalık zararlı