Isparta’da sezon bitti

26 Temmuz Çarşamba, 2017
Isparta’da ülke ve il ekonomisine sağladığı katkı ile önemli tarımsal ürünler arasında yer alan kayısı ve kirazın sezonu sona erdi.
Isparta’da sezon bitti

Şehirde bu iki önemli meyvenin sezonunun bitmesinin ardından, gelecek sezonun hazırlıkları şimdiden başlamış durumda.

Isparta’da en fazla kayısı üretimi Yalvaç'ta, Kiraz üretimi ise Uluborlu İlçesinde yapılıyor. Kaşıkara ovası kayısı üretiminde büyük pay sahibi olan bölgelerden birisi.

Şehirde kayısı üretimi daha çok Gençali, Taşevi, Aşağı kaşıkara, Yukarı Kaşıkara köylerinde yapılıyor.

Isparta İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personeli bahçede üreticiyi, alım merkezlerinde ise ihracatçıları yerinde ziyaret ederek hasat sezonunu yakından takip etti. Geçen yıla nazaran rekoltenin düşük olmasına rağmen meyve kalitesinin yüksek olduğu yörede, ihracat fiyatları yüz güldürdü. Her yıl meyve oluşumuna, kalitesine ve pazar arzına göre değişen fiyatlar 2017 yılı içinde önemli bir kriter oldu.

Öte yandan Isparta genelinde doğal afetlerden etkilenen çiftçiler için TARSİM kapsamında sigortalanmış bahçelerin hasarları tazmin edilerek il ve ilçe müdürlüklerine yapılan müracaatlar ile bankalara olan borçların ertelenmesini talep eden çiftçilerin dilekçelerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı ilgili birimlere iletildiği kaydedildi.

Kayısı kiraz tarım meyve sezonu Isparta tarım