Isparta’da tarla günü

08 Eylül Cuma, 2017
Isparta’nın Aksu İlçesi’nde düzenlenen tarla gününde çilek, örtü altında domates yetiştirilen seralar ile tıbbi aromatik bitkilerin olduğu demonstrasyon bahçelerinde inceleme yapıldı.
Isparta’da tarla günü Haber: Isparta İl Enformasyon-İrfan ÖNER
Kamera- Kurgu: Alper ÖZTÜRK
 
Isparta’nın Aksu ilçesinde çilek ve örtü altında domates yetiştirilen seralar ile tıbbi aromatik bitkilerin olduğu demonstrasyon bahçelerine tarla günü düzenlendi.
Programda yapılan konuşmalarda Aksu ilçesi hakkında genel bilgiler verilerek, sergilenen domates, çilek, nane ve lavantanın tanıtımları yapıldı.
Nane, lavanta, biberiye, şevketi bostan, kekik ve adaçayı ekimleri yapılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Demonstrasyon Bahçesine gidilerek bahçedeki bitkiler hakkında bilgiler verildi.
Misafirlerin özellikle 7 çeşit 3 tekerrürden oluşan,  her birinin kokusu ve mentol oranları farklı olan nane bitkisi dikkatini çekti.
Şenlik havasında geçen tarla günü güzel nane ve lavanta kokuları, lezzetine doyum olmayan çileğin tadı ile akıllarda kalacak şekilde sona erdi.
Aksu ilçesinde çilek üretimi 2015 yılında 10 kişi ile 15 dönüm olarak başlayıp, 2016 yılında 50 kişi ile 100 dönüme, 2017 yılında ise 55 kişi ile 110 dönüme ulaşmış. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artması bekleniyor.
 
Isparta tarla günü çilek domates