Isparta’nın seralarında kaliteli karanfiller yetiştiriliyor

08 Ağustos Salı, 2017
Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Tuğrul ve beraberindeki teknik personel, kesme çiçek (karanfil) üretimi yapılan seralara bir ziyaret gerçekleştirdi.
Isparta’nın seralarında kaliteli karanfiller yetiştiriliyor Haber: Isparta İl Enformasyon - İrfan ÖNER
Kamera – Kurgu:  Alper ÖZTÜRK
Isparta merkeze bağlı Deregümü Köyü’nde kesme çiçek üretimi yapan çiftçileri ziyaret eden  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Tuğrul ve teknik personel çiftçilerden bilgi aldı.
Karanfil üretiminde önemli bir yere sahip olan Isparta ili 2016 yılı TÜİK verilerine göre 552 dekar alanda yaklaşık 66 milyon dal üretimle Türkiye’de 3. sırada yer alıyor.
Geçtiğimiz nisan ayında dikimi yapılan sprey karanfil ve standart karanfil çeşitleri temmuz ayında ürün vermeye başladı.
Yörenin gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olması karanfil üretiminde kaliteyi arttırıyor.
Plastik seralarda yapılan üretim sayesinde ilkbahar dikimlerinin yanı sıra kış dikimlerini de denemeye başlayan çiftçiler başarılı sonuçlar elde etti.
İç ve dış piyasada aranan özelliklere ve kaliteye sahip bu karanfiller başta İngiltere olmak üzere Romanya, Ukrayna, Rusya ve Hollanda gibi ülkelere ihraç ediliyor.
Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personeline yaptıkları üretimi ve sorunlarını anlatan kesme çiçek üreticileri, 2017 yılı için 75 milyon dal üretim hedefliyor.
 
Isparta kesme çiçek sera karanfil ihracat gthb il müdürlüğü ziyaret