Japonya’ya kanatlı et ihracatı başlıyor

06 Ekim Cuma, 2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Japonya’ya kanatlı eti ürünleri ihracatının başlayacağını açıkladı.
Japonya’ya kanatlı et ihracatı başlıyor Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2013 yılında başlatılan ve Ekonomi Bakanlığı’yla işbirliği içinde yürütülen Japonya’ya kanatlı eti ihracatı çalışmalarında gelinen aşamayla ilgili bir açıklama yaptı.
Bakan Fakıbaba çalışmalar kapsamında, Japonya’nın ülkemizin hayvan sağlığı ile ilgili bilgilendirildiğini, Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin ülkemizi ziyaret ettiğini bildirdi.
Bakanlıklar tarafından yürütülen tüm ortak çalışmalar neticesinde, ülkemizin hayvan sağlığı statüsü ve veteriner sağlık sertifikasının karşılıklı müzakere edildiğini belirten Fakıbaba, “. Bu süreçte ülkemizden Japonya’ya kanatlı eti ihracatına başlanabilmesiyle ilgili tüm engeller kaldırılmıştır.” dedi.
Fakıbaba açıklaması şöyle devam etti: “Japon Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından kanatlı eti ithalatında kullanılacak sağlık sertifikası kabul edilmiştir. Böylece ihracat başvurusu yapan firmalara ihracat izni verilmiştir.
Kanatlı eti üretiminde ülkemiz gerek hayvan sağlığı, gerekse gıda güvenilirliği açısından dünyada ileri bir seviyede yer almaktadır. Bu güvenilirliği sağladığımız için söz konusu ürünlerimizi Irak, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Gümrük Birliği ülkelerinin de dâhil olduğu toplam 57 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu ülkeler grubuna, gıda güvenilirliği konusunda çok hassas olduğu bilinen Japonya’yı da dâhil etmiş olmamız, sektörümüz açısından sevindirici bir gelişmedir.
Japonya’nın ülkemizden kanatlı eti ithalatını başlatmış olmasını, aynı zamanda kanatlı eti üretiminde sağlamış olduğumuz sağlık şartlarının ne kadar üst seviyede olduğunun da bir göstergesi olarak görüyorum.
Kanatlı eti ihracatını artırmak amacıyla Ekonomi Bakanlığımız ile iş birliği içerisinde birçok ülkeyle görüşmelerimiz devam etmektedir.
Kanatlı eti ihracatındaki bu gelişmenin ülkemiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum.”