Kaçak avcılara göz açtırılmıyor

03 Mayıs Perşembe, 2018
Kayseri’nin Bayramhacı, Yuvalı ve Küllü Mahalleleri arasındaki Baraj Gölü bölgesinde kaçak su ürünleri avcılığı ihbarı üzerine ekipler harekete geçti. Yapılan operasyonda 2 adet balıkçı teknesine para cezası uygulanırken çeşitli av gereçlerine de el konuldu.
Kaçak avcılara göz açtırılmıyor Haber: Kayseri İl Enformasyon
Kamera: İsmail Tolga PEKŞEN
Fotoğraf: Emine YEŞİLÖZ
 
Kayseri’de kaçak avcılara göz açtırılmıyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi su ürünleri av yasağının devam ettiği Kayseri’de de yasağı delen kişilere anında müdahale edilerek işlem yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Bayramhacı Su Ürünleri Kooperatif Başkanlığı tarafından Kocasinan İlçesi sınırlarında bulunan Bayramhacı Baraj Gölü’nde kaçak su ürünleri avcılığı ihbarı yapılmasının ardından Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri Himmetdede Jandarma Karakol Komutanlığı personeli ile birlikte harekete geçti. Ekiplerin baraj gölü sahasında yaptığı denetim ve kontrol faaliyeti sonunda 24 adet toplam 2 bin 650 metre çeşitli boylarda sahipsiz misina ağ ve muhtelif balıkçılık malzemesi toplanarak imha edildi. 200 metre ağ üzerinde çıkan 25 adet toplam 60 kg canlı sazan balığı suya geri bırakıldı. 2 adet kaçak balıkçı teknesi idari işlem yapılmak üzere tutanak altına alındı, tekne sahiplerine idari para cezası uygulandı. 2 ayrı kişiye, toplam 3 bin 983 TL idari para cezası ise yerinde uygulanarak sorumlulara tebliğ edildi.

Kayseri genelinde il ve ilçe müdürlüklerince, su ürünleri av yasağı döneminde denetimlere ağırlık verilmiş olup, su ürünleri avcılığıyla ilgili yasak ve sınırlandırmalara uymayanlar hakkında ilgili kanun ve yönetmelikler gereği, ticari avcılık ve amatör avcılık ihlalleri için idari para cezası uygulanıyor ve yakalanan av araç ve gereçleri ile istihsal olan su ürünlerine de el konuluyor.

Kayseri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

“Bilinmelidir ki; kanunla konulan yasaklar ve sınırlamalar, emanetçisi olduğumuz doğal su kaynaklarımızın gelecek nesillere de aktarılabilmesi amacı ve kaygısıyla uygulanmaktadır. Su Ürünleri Av Yasağının yerine getirilmesinde, yapılan denetimlerin amacına ulaşması ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için, tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya ve av yasağı süresince karşılaştıkları ihlalleri; Alo 174 Gıda Hattı’na, en yakın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, İl Müdürlüğümüze, en yakın Jandarma Karakol Komutanlığı ve Belediye Zabıta Teşkilatlarına haber vermelerini rica ederiz.”
 
Av yasağı kaçak avlanma kayseri il gıda kayseri il tarım