"Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor"

12 Aralık Salı, 2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü önemli çalışmalardan olan "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı kapsamında Çanakkaleli kadın çiftçiler için eğitim ve teknik gezi düzenlendi.
Haber: Çanakkale İl Enformasyon

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma  Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan "Yerli ve Yeni Çeşitlerle  Domates Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Tescil Edilen Yeni Domates Çeşitlerinin  Çiftçilere Ulaştırılması Ve Yaygınlaştırılması" Projesi kadın çiftçilere yönelik çalışmalarla devam ediyor.
Kırsalda yaşayan kadın çiftçileri daha verimli bir tarım için bilgilendirmek, kaynakları ve teknolojiyi doğru kullanma konusunda bilinçlendirmek amacıyla “Domates Yetiştiriciliğinde Sulamanın Önemi” konulu eğitim ve çiftçi inceleme gezisi gerçekleştirildi.
İl müdürlüğü personelinin kadın çiftçilerle birlikte İzmir İzmir Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğüne düzenlediği teknik gezide katılımcılara sulama, Türkiye’nin su potansiyeli ve domates yetiştiriciliği konularında eğitim verildi.
Çanakkale’nin çeşitli ilçelerinden 40 kadın çiftçinin katıldığı gezi, Ege Tarımsal Araştırma  Enstitüsü Müdürlüğü’nde yapılan sunumların ardından Enstitü bünyesinde bulunan ve Türkiye’de ilk kurulan “Tohum Gen Bankası”nın gezilmesiyle devam etti.
Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği program Enstitünün yeni geliştirerek tescil edilen sebze çeşitlerinden biri olan (zümrüt) marul çeşidi serasını gezilmesi ve kadın çiftçilerin sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.
 
çanakkale izmir kadın çiftçi tarımsal yenilikler proje gezi