"Kadın Çiftçiler Yarışması" sonuçlandı

10 Ekim Salı, 2017
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor 2’inci Bilgi ve Kültür Yarışması’nı Gazipaşa’dan Güler Kaptanoğlu kazandı.
Haber: Antalya İl Enformasyon
Antalya’da düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor 2’inci Bilgi ve Kültür Yarışması’na 18 ilçeden 133 kadın çiftçi katıldı.
18 ilçe birincisi Antalya’daki büyük finalde birincilik için kıyasıya mücadele etti.
Büyük çekişmeye sahne olan yarışma sonunda 15 bin TL'lik birincilik ödülünü Gazipaşa'dan Güler Kaptanoğlu alırken, ikicilik ödülünü Elmalı'dan Şerife Özkaya, üçüncülük ödülünü ise Finike'den Hacer Kılbacak kazandı.
Yarışmanın finali için düzenlenen törende bir konuşma yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Çiftçilik, insanlık tarihi kadar eski. İnsanlık var oldukça kıyamete kadar devam edecek önemli bir meslek.” ifadesini kullandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Türkiye'de yediğimiz ekmekte, yemekte, kadın çiftçilerimizin yüzde 47 emeği olduğunu belirterek, “Bir kadın çiftçi demek, hem anne hem evini çekip çeviren hem de toprakta ağır bir çalışma yapan kadın demektir.” dedi.
Antalya’da görev yapmanın ayrıcalık olduğunu belirten Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen ise Antalya’nın 365 bin hektar tarım arazisi ile tarımın başkenti konumunda olduğunu vurguladı.
Yarışma sonunda dereceye girenler, ödüllerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in elinden aldı.
 
Antalya kadın çiftçiler yarışma final