Kadınlardan "Organik Saklı Şehir Projesi "

04 Mart Pazartesi, 2019
Hakkari'de güçlerini birleştiren bir grup kadın, hem gelir elde ediyor hem de istihdama katkı sağlıyorlar. Onları bir araya getiren "Organik Saklı Şehirler Projesi" oldu. Proje kapsamında kadınlar dağlarda yetişen otlarla organik sebze ve meyvelerden hazırladıkları ürünleri satıyor. Sonraki hedefleri ise markalaşmak…
Kadınlardan

Hakkari Kadın Girişimciler Derneği ve Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi üyesi bir grup kadın, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca finanse edilen, İl Özel İdaresi tarafından desteklenen "Organik Saklı Şehirler Projesi" kapsamında Merzan Mahallesi'nde işletme açtı.

Kadınlar merkezi ve köyleri dolaşıp, dağlarda toplanıp stoklanan çeşitli otları, yörede yetiştirilen organik sebze ve meyveleri satın alıyor. Kadınlar bu ürünlerden hazırladıkları komposto, turşu, pekmez, tahin, bal ve konserve gibi ürünleri paketleyerek satışa hazır hale getiriyor.

Yöreye has bal, polen, yumurta ve süt ürünlerinin de bulunduğu işletmede çalışan kadınlar, ürünleri satarak hem gelir elde ediyor hem de kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Hakkari Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sevda Keskin “Çok çeşit otlarımız var. Zengin bir kültüre sahibiz bu anlamda. Biz de bunları değerlendirmek için hem kadınlarımıza bir pazar alanı oluşturmak hem üreten ev kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla böyle bir projede yer almak istedik. Köy köy gezdik, hane hane dolaştık. Evde üreten kadınlara ulaşmaya çalıştık. Ot çeşitliliği çok fazla burada. Bunları yöresel yemeklerimizde tüketiyoruz. Bunları alıp değerlendirerek bu satış marketimizde pazarlamayı düşünüyoruz. Açıkçası biz markalaşmaya gitmeyi hedefliyoruz. Bunun için de gerekli temaslarımız başladı. Yaptığımız projelerde esas aldığımız nokta kadın istihdamına önem vermekti. Burada da birçok kadına istihdam alanı oluşturmaya çalışacağız. Şimdilik 6 kadınla bu işletmede başladık. Ama sonrasında bunun artacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.”

hakkari organik tarım ziraat kadın girişimci