Kahramanmaraş’ta bağcılık paneli

12 Eylül Salı, 2017
Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde “Bağcılık Sektöründe Gelişmeler ve Fırsatlar” paneli düzenlendi.
Kahramanmaraş’ta bağcılık paneli HABER: Kahramanmaraş İl Enformasyon-Erdem BAĞCI
 
KAMERA: Zafer CANLI-Muhammed AKGÜN
 
Üzüm üretiminde önemli bir yere sahip olan Kahramanmaraş’ın bağcılık konusunda sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla Pazarcık İlçesi’nde “Bağcılık Sektöründe Gelişmeler ve Fırsatlar Paneli” düzenlendi.
Kahramanmaraş Milletvekili,  TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç; ‘Çok önemli bir toplantıyı icra ediyoruz çünkü tarım vazgeçilmez bir sektör teknoloji nereye giderse gitsin tarım önemini yitirmedi ve yitirmeyecek. Üretim üretici asla önemini yitirmeyecek. Bu anlamda bu işe emek veren tüm tarım sektörü temsilcilerini tebrik ediyorum. Böyle bir paneli ilçemizde yapan Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüze, kalkınma ajansımızın genel sekreterine,  üniversitemizin temsilcilerine ve tüm katılımcılara şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum’ dedi.
Pazarcık Kaymakamı Çağlayan Aydın da, üzüm ve bağcılığın Pazarcık için çok önemli olduğunu belirterek, “Çünkü ağırlıklı 6 mahallemizde de olsa 50 mahallemizde üretim yapılmakta ve bu da kırsal mahallerimiz için son derece önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor” şeklinde konuştu.
Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu ise, ‘Kahramanmaraş ilimiz coğrafi konumu ekolojik özellikleri ve mikro klima bölgelerinin yoğun olması itibari ile bitkisel üretim açısından cazip imkanlar sunan çok önemli geçit bölgelerinden birisidir. İlimizde üzümden elmaya, kayısıdan zeytine ve Antepfıstığına kadar 30 civarında ticari manada meyve yetiştiriciliğine sahiptir. Bağcılık ve üzüm ise başlı başına özel bir sektördür. Kahramanmaraş ili üretim alanı ve miktarı bakımından ülkemiz bağcılığında 4 milyon 352 bin da- 4. Milyon ton yüzde 7-8 oranında bir paya sahiptir. Özellikle çekirdekli kuru üzüm üretimine yönelik yetiştiricilikte ilimiz önemli bir yere sahiptir’ dedi.
Panel, Kahramanmaraş Valiliği himayesinde, Pazarcık Kaymakamlığı,  K.S.Ü. Ziraat Fakültesi,  Pazarcık Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İşbirliği ile Pazarcık Meslek Yüksek Okulunda yapıldı.
Panele Kahramanmaraş Milletvekili, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Pazarcık Kaymakamı Çağlayan Aydın, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur Yıldız, K.S.Ü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Kadir Saltalı, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Hasan Gezginç, çok sayıda davetli, üzüm üreticileri ve basın mensupları katıldı.
 
Kahramanmaraş üzüm bağcılık bitkisel üretim