Kahramanmaraş’ta ceviz çalıştayı

01 Kasım Çarşamba, 2017
Kahramanmaraş’ta 2 Çağlayancerit Ceviz Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda cevizin önemine dikkat çekildi.
Kahramanmaraş’ta ceviz çalıştayı HABER: Erdem BAĞCI - Hilal DUMAN
KAMERA: Zafer CANLI - Mustafa KORKMAZ
 
2. Çağlayancerit Ceviz Çalıştayı; Kahramanmaraş Valiliği, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Çağlayancerit Kaymakamlığı, Çağlayancerit Belediyesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kahramanmaraş İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlendi.
Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, ‘’Özellikle ceviz yetiştiricileri, cevizin işlenmesi ve paketlenmesi yönünde de ciddi anlamda tarımsal kalkınma konusunda destek sağladılar. Kalkınma Ajansımız zaten burada, üniversitemiz burada, kamu kuruluşları ve tarımdan arkadaşlarımız sizlerle iç içeyken bunları fırsat olarak değerlendirip, projelendirip biz ilçemizde iyileştirilmesi gereken alanlar nelerdir, fırsatlarımız nelerdir bunu hep beraber yürüteceğiz’’ dedi.  
Kahramanmaraş Çağlayancerit İlçe Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki de, ‘’Çağlayancerit’te daha kaliteli ceviz yetiştirmek için yerel yöneticiler olarak ta ceviz yetiştirebileceğimiz tüm alanları sizlere hazırlamak için çalışıyoruz, Çağlayancerit’te daha fazla alanı sulamaya açmak önemli hedeflerimiz arasında’’ şeklinde konuştu.
Ceviz yemenin faydalarına dikkat çeken Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen ise, ‘’Düzenli ceviz yiyen hiç kimse alzheimer, parkinson olmaz. Dünyada beyin gıdası olarak bilenen cevizde Omega 3 yağı vardır.  Besin maddeleri arasında Omega 3 bakımından zengin üç tane gıda maddesi vardır: Ceviz, somon balığı ve keten tohumudur‘’ ifadesine yer verdi.
 
Kahramanmaraş ceviz çalıştay çağlayacerit yetiştirici