Kahramanmaraş’ta "Toprak Günü" coşkusu

14 Aralık Perşembe, 2017
Kahramanmaraş’ta “Dünya Toprak Günü” etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.
Kahramanmaraş’ta Haber: Erdem BAĞCI- Hilal DUMAN
Kamera: Zafer CANLI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Koordinesinde Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ‘Dünya Toprak Günü’ etkinliği gerçekleştirildi.
Kutlamalara çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.
Program Açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli, 1 santimetre kalınlığındaki toprağın oluşumunun bin yıl sürdüğü, birkaç saat içerisinde yok edildiğini ifade etti. Kaleli, "Bugünü dünyanın en önemli günü olarak kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü dünya üzerindeki insanların varlığını sürdürebilmesi toprağımızın sağlıklı olabilmesi için son derece alakalı. Eğer, beslenmede ve gıda güvenliğinde hedeflere ulaşmak istiyorsak, iklim değişikliğiyle ilgili yapılması gereken çalışmaların içerisinde var olmak gerekir. Ve sürdürülebilir kırsal kalkınmayı sağlamak istiyorsak, toprağımızı çok iyi bir şekilde korumak ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere ulaştırmamız gerekiyor” dedi.
Kahramanmaraş Onikişubat İlçesinden Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi projesi ile Türkiye birincisi olan Sultan Kaçamaz da, ‘’Ödülümü Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’dan aldım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından bizzat tebrik edildim. Çok değerli milletvekillerimiz tarafından meclise davet edildim bir anda hayal edemeyeceğim bir yerde ve kişilerle beraberdim çok mutlu oldum‘’ ifadesine yer verdi.
Etkinlikte İlköğretim okulu öğrencileri tarafından toprak temalı şiirler söylenirken, Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personeli tarafından oluşturulan tiyatro gurubu, çocuklara toprak ve meyvelerle ilgili tiyatro sergiledi.
Kadın çiftçilere yönelik Tarımsal üretimin geliştirilmesi, iletişim teknikleri ve kişisel gelişime yönelik kapasite geliştirme eğitimine katılanlara belgeleri takdim edildi.
 
kadın çiftçi toprak günü etkinlik kahramanmaraş