Kars’ın tel tel “çeçil” peyniri

15 Haziran Perşembe, 2017
Kars'ın zengin peynir çeşitliliği içerisinde yer alan "çeçil", ramazan ayında köylü kadınların hünerli ellerinde üretilmeye başlandı.
Kars’ın tel tel “çeçil” peyniri Doğu Anadolu'nun hayvancılık ve hayvansal gıda üretimi açısından önemli kentlerinden Kars'ta tandır evlerinde yakılan dev kazanlarda metrelerce uzunlukta "çeçil peyniri" üretiliyor.
Ekşiyen sütün içerisine aynı miktarda taze süt ile sıvı maya ekleyerek orta ateşte pişirmeye başlayan kadınlar, suyu alınan karışımı başka bir kaba alarak peyniri yoğurmaya başlıyor. 
Tel tel olana kadar zorlu yoğurma işlemiyle yapılan çeçil peyniri, yaz ile kış aylarında taze olarak, koyun ya da keçi derisinden hazırlanan tulumlara veya plastik bidonlara konulup küflendirilerek de "göğermiş çeçil" adıyla kahvaltı sofralarında yer alıyor. 
Köyde peynir üreten kadınlardan Sümer Sabuncu, mevsimin ilk çeçil peynirini yaptıklarını belirterek, üretimin eylül ayına kadar gerçekleştirildiğini söyledi. 

Sabuncu, ramazan ayında peynir yapımının zor olduğunu ifade ederek, "Sabah erken inekleri sağdıktan sonra işe başlıyoruz. Peynir üretimi bizim işimiz ramazanda çok da zorlansak da mecburen yapacağız." dedi. 
Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, büyük bir emek verilerek üretilen çeçil peynirinin yalnızca Doğu Anadolu'daki illere değil yoğun talep dolayısıyla batıdaki kentlere de gönderildiğini söyledi.
Bölgenin sürekli yağış almasından dolayı çiçek ve çayır açısından zengin bir doğaya sahip olduklarını anlatan Gök, "Kars, her tarafı doğal çiçeklerle, otlarla zengin floraya sahip. Çayırlarda beslenen ineklerin sütünden elde edilen çeçil peynirimiz doğal, değerli ve bir o kadar lezzetli oluyor.” dedi.
 
kars hayvancılık çeçil peynir süt