Kavurucu sıcakta bezelye hasadı

10 Ağustos Perşembe, 2017
Afyonkarahisar'ın kaliteli bezelye üretimi ile öne çıkan ilçesi Sinanpaşa'da üreticiler, sıcak hava ve neme aldırış etmeden hasat ettikleri ürünleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlere gönderiyor.
Kavurucu sıcakta bezelye hasadı Türkiye'nin önemli bezelye üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesinde çiftçilerin, sıcak hava ve yüksek neme rağmen zor şartlarda hasat ettikleri bezelyeler, başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere büyük şehirlere gönderiliyor.

İlçeye bağlı Kırka, Küçükhüyük, Ahmetpaşa ve Taşoluk beldelerinde kısa süre önce başlayan bezelye hasadı zor koşullarda devam ediyor.

Tarladan el emeğiyle toplanan bezelyeler, üreticiler tarafından özenle ayıklanarak çuvallanıyor. Hallerden Sinanpaşa’ya gelen alıcılar, ilçenin çeşitli noktalarına kurdukları kantarlarla üreticiden satın aldıkları bezelyeleri Türkiye'nin çeşitli noktalarında tüketicilerle buluşturuyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, Sinanpaşa ve çevresinde yoğun şekilde bezelye üretimi yapıldığını söyledi.

İlçede geçen yıl 10 bin dekar alanda yaklaşık 15 bin ton bezelye üretimi gerçekleştirildiğini belirten Arap, hasat döneminin yeni başladığını, bu yıl yüksek rekolte beklediklerini ifade etti.

 
Afyonkarahisar bezelye hasat