Kayseri’de destekler devam ediyor

16 Haziran Cuma, 2017
Kayseri’de kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor. Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından girişimci çiftçilere tıbbi ve aromatik bitki fidesi dağıtıldı.
Kayseri’de destekler devam ediyor Haber: Kayseri İl Enformasyon
Kamera: İsmail Tolga PEKŞEN
Fotoğraf: Emine YEŞİLÖZ
Kayseri  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kentte tıbbi ve aromatik bitki üretimimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek için bitkilerin demonstrasyonun yapılmasına yönelik iki ayrı proje imzalandı.
Kayseri il müdürlüğü üreticileri katma değeri yüksek ve stratejik önemi olan  ürünleri ekmeye teşvik ediyor. Bu kapsamda çiftçilere civanperçemi, karabaş, biberiye ve tıbbi nane bitkilerinin  fideleri dağıtıldı.
Üreticilere tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme konusunda verilen uygulamalı eğitimde fidelerin dikimi, bakımı ve hasatı anlatıldı.
Kayseri  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan dağıtım töreninde yaptığı konuşmada “Son yıllarda özellikle tıbbi ve aromatik bitkiler sektörünün ne kadar büyüdüğünü hepimiz görüyoruz. Kayseri tarımına on çeşit tıbbi ve aromatik bitkiyi kazandırdık. Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitkilerde büyük bir açık var. Kayseri, orta ve uzun vadede yapılacak çalışmalar sonucunda tıbbi aromatik bitkilerin merkezi haline gelecektir.” dedi.
Törende çiftçilere 83 bin adet tıbbi ve aromatik bitki dağıtıldı.
Proje kapsamında bu bitkileri üreten çiftçilerin alıcı firmalarla da koordinasyonunun sağlanması planlanıyor.
 
kayseri tıbbi aromatik bitki dağıtım proje