Kayseri istiridye mantarında marka olacak

06 Şubat Salı, 2018
Kayseri’de istiridye mantarı tanıtım günlerinin ikincisi yapıldı.
Kayseri istiridye mantarında marka olacak Haber: İl Enformasyon Birimi
Kamera: İsmail Tolga PEKŞEN
Fotoğraf: Emine YEŞİLÖZ

Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kocasinan Belediyesi, Melikgazi Belediyesi ve Kayseri İstiridye Mantarı Üreticileri Derneği işbirliği ile istiridye mantarı tanıtım günlerinin ikincisi Erciyes kayak merkezinde düzenlendi.
Etkinliğe Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, şube müdürleri, ilçe müdürleri, Kayseri ve Bursa istiridye mantarı üreticileri katıldı.
Programda konuşma yapan İl Müdürü Özkan Kayacan, "Bugün 2.'sini düzenlediğimiz Kayseri istiridye mantarı üreticilerinin tanıtım günlerini düzenliyoruz. Erciyes gibi tarihi bir yerde bu etkinliği yapmak istedik. Çünkü Erciyes Kayseri'nin bir markası niteliğindedir. Biz Erciyes’te bu tanıtımı yaparak yeni bir ürünü Erciyes gibi Kayseri'nin bir markası yapmak istiyoruz. Kayseri denilince akla Erciyes, sucuk veya pastırma akla geliyor. Bugün yaptığımız etkinlikle istiridye mantarını Kayseri'de bir marka yapacağız. Bunun mücadelesini veriyoruz. 2015 yılında başladığımız bu çalışmayla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak biz lokomotif olduk. 2 üretici ile bu işe başladık ve şu an 44 üreticimiz var. 30 tane üreticimiz bu işi profesyonel olarak yapmaktadır. İstiridye mantarından geçimini sağlamaktadır" dedi.
Organizasyonda 2 bin ekmek arası istiridye mantarı, 2 bin mantar çorbası, 50 kilo ızgara mantar ve yaklaşık 500 kg istiridye mantarı halka ikram edildi.
 
istiridye mantarı kayseri bursa marka