Kekikte ilk hasat şenlikle yapıldı

12 Temmuz Cuma, 2019
Son yıllarda Denizli’de yürütülen çalışmalarla tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği gelişti. Bu seneki ilk kekik hasadının yapıldığı Pamukkale İlçesi’ndeki tarlada şenlik düzenlendi.
Kekikte ilk hasat şenlikle yapıldı Haber: Denizli İl Enformasyon
Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Denizli’de ilk kekik hasadı şenlikle yapıldı.
Üretici Mehmet Aksoy'un tarlasında düzenlenen "Kekik Hasat Şenliği"ne Denizli Valisi Hasan Karahan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya ve çok sayıda çiftçi katıldı.  
Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli'yi tıbbi ve aromatik bitkiler üretiminde bir merkez haline getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.
Erkaya, Denizli’nin "dünya kekik üretiminin başkenti" olarak anıldığını da hatırlatarak, “Bu kapsamda yürütmekte olduğumuz Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yaygınlaştırılması Projesi ile ada çayı, lavanta, dağ çayı, salep ve safran gibi diğer tıbbi ve aromatik bitkileri de yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. 2019 yılında Denizli'de 135 bin dekar alanda yaklaşık 14 bin ton kekik rekoltesi bekliyoruz.” dedi.
Yetişen tıbbi ve aromatik ürünler bakımından kentin önemli bir merkez konumunda bulunduğunu belirten Denizli Valisi Hasan Karahan da “Türkiye kekik ekim alanlarının yüzde 92'si, üretimin ise yüzde 86'sı tek başına Denizli'den gerçekleştirilmektedir. Dünyada kekik dış ticaret hacmi 18 bin ton civarında olup, bunun yüzde 75'ini Denizli karşılamaktadır. Kekikte her yönüyle her açıdan birinciyiz. Üretimde, ihracatta ama bunun sonu yok. Hem kaliteyi artıracağız hem dekar başına aldığımız verimi artıracağız.” ifadelerini kullandı.
Etkinlik katılımcıların tarlada orakla kekik hasadı yapmasıyla devam etti.
Adaçayı ve lavanta bahçelerini gezen katılımcılar üreticilerle de sohbet etti.
 
denizli tıbbi aromatik bitki kekik adaçayı hasat tarım ve orman