"Kendi Yumurtanı Kendin Yetiştir" projesi

18 Mayıs Perşembe, 2017
"Kendi Yumurtanı Kendin Yetiştir" projesi kapsamında Eskişehir'de 5 bin tavuk çiftçilere dağıtıldı.
Ziraat odaları tarafından üyelere destek amacıyla başlatılan proje kapsamında çiftçilere tavuk dağıtıldı. Projenin amacı sanayi tipi yumurta yerine doğal yumurta üretiminin artmasını sağlamak.

Merkez Tepebaşı ilçesi Ziraat odasının güvenilirlik açısından yumurtalık tavuk olarak temin ettiği  5 bin tavuk maliyetine üreticiye dağıtıldı.

Merkez Tepebaşı ilçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri "Kendi Yumurtanı Kendin Yetiştir" projesine ilginin arttığını söyledi.

Güvenilirlik açısından yumurtalık tavuk teminini kurum olarak sağladıklarını belirten Buluşan, "Burada hiçbir ticari amaç yok. Tavukların maliyetine üreticimizle buluşmasını sağlıyoruz. Bu, 'Planlı çalışma' dediğimiz sistemin bir örneğidir. Yaklaşık 5 bin tavuk bugün üreticiyle buluşuyor. Oda olarak güvenilir bir elçiyiz." dedi.

Buluşan, tüm tavukların resmi kayıtlarla satış alanına getirildiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Üyelerimiz burada sağlıklı hayvan alıyor. Haliyle üretim esnasında da sıkıntı yaşamamış oluyor. En önemli amacımız marketlerdeki yumurtaların fabrikasyon olduğunun farkındalığını oluşturmak. Sanayi tipi değil, doğal yumurtaya yönelmemiz gerekiyor. Yine satın alınarak tencereye giren tavuktan ziyade kendi yetiştirdiğimiz tavuğu tüketmeye dikkati çekiyoruz. Projeye ilgi gittikçe artıyor. İnanıyorum ki zamanla gelişim söz konusu olacak ve çiftçinin üretimi ticarete dönüşebilecek."

Üreticinin alım ve bakım gücü arttıkça "Çok olsun hepimizin olsun" mantığının gelişeceğini dile getiren Buluşan, “Sanayi tipi değil, doğal yumurtaya yönelmemiz gerekiyor. Yine satın alınarak tencereye giren tavuktan ziyade kendi yetiştirdiğimiz tavuğu tüketmeye dikkati çekiyoruz.” dedi.
eskişehir tavuk yumurta dağıtım tepebaşı