Kestane balı üreticisini sevindirdi

06 Temmuz Pazartesi, 2020
Ordu’da katma değeri yüksek ürünler arasında ilk sıralarda yer alan kestane balı bu sezon yüksek verimiyle üreticisinin yüzünü güldürdü.
Kestane balı üreticisini sevindirdi Kestane balı hasadı başladı, yüksek verim memnun etti.

Ordu'da hasadına başlanan kestane balı, üreticilerinin yüzünü güldürüyor.

Çok sayıda arıcının kestane balı üretimi yapmayı tercih ettiği Ordu’da sadece İkizce bölgesinde 28 üretici kestane balı üretimi yapıyor.

Bal hasadı yapan üreticileri ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, bölgede mevsimin çok güzel geçtiğini ifade ederek, "Bölgede nektar akımı oldukça güzeldi. Özellikle bir aylık dönemde bu bölgemizde yağış çok az oldu. Dolayısıyla arıcılarımız oldukça güzel bir sezon geçirdi. Şu anda verim oldukça güzel. Bu havzada 28 arıcımız yaklaşık 3 bin kovan arısıyla 20 ton civarında kestane balı üretmektedir." dedi.

Kestane balının özellikle gurbetçiler tarafından yoğun olarak tercih edildiğine dikkati çeken Yılmaz, balların değeri fiyatında alıcı bulabildiğini ve adeta yok sattığını vurguladı.

Yılmaz, balın kıvamı ve aromasının son derece güzel olduğuna işaret ederek, iyi bir sezon geçiren arıcıların hasatla yüzünün güldüğünü söyledi.

Yılmaz, kestane balının markalaşmasına yönelik çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi.
Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi de Ordu'da en kaliteli kestane balının İkizce ilçesinde üretildiğini söyledi.

Çiftçi, birlik olarak kestane balının markalaşması için ellerinden geleni yapacaklarını ve gerekli desteği vereceklerini ifade etti.

Üretici Adem Kışla da bu sezonki bal hasadından oldukça memnun olduğunu dile getirdi.
ordu arı bal kestane balı hasat tarım ve orman