Kirazda ihracat sezonu umutlu başladı

29 Mayıs Çarşamba, 2019
Türkiye'nin üretiminde dünya lideri olduğu kirazda ihracat sezonu, umutlu başladı. Kiraz ihracatının önemli bölümünün yapıldığı Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki işleme tesislerinde dünya pazarlarından gelen talepleri karşılamak için hummalı bir çalışma yürütülüyor.
Kirazda ihracat sezonu umutlu başladı Türkiye’nin üretim liderliğini elinden bırakmadığı kiraz için ihracat sezonu başladı.
Üreticilerse sezondan umutlu.
Kiraz ihracatının önemli bölümünün yapıldığı Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki işleme tesislerinde dünya pazarlarından gelen talepleri karşılamak için hummalı bir çalışma yürütülüyor.
Soğutmalı tırlarla alım merkezlerinden işleme tesislerine getirilen kirazlar, yıkama, temizleme, boyutlarına göre seçilme işlemlerinin ardından paketlenerek ihraç edilmek üzere gümrüklere sevk ediliyor.
İhracatçı Ali Uçak 15 gün önce başlayan erkenci kiraz ihracatının hava kargo yoluyla yapıldığını, Uzak Doğu ülkeleri ve Rusya'ya yapılan ilk sevkiyatların ardından asıl sezonun "kısa sap" diye de adlandırılan "Napolyon" cinsi ile başladığını ifade etti. Uçak ayrıca "Bu yıl verim de daha yüksek gözüküyor. Önümüzdeki haftadan itibaren ihracat tonajları artacak. İhracatta geçen seneye göre yüzde 20 artışla 300 milyon dolara yakın bir ihracat geliri bekliyoruz. Güney Koreli heyetin yaptığı incelemeler çok olumlu geçti, oradan da çok umutluyuz. İnşallah çok kısa bir sürede gereken işlemler yapılıp, bu ülkeye de ihracata başlayacağız. Çin'e ihracat bizim için çok önemli, bütün ihracatçılarımız Çin ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Çok kısa bir sürede Çin ile ilgili işlemleri sonuçlandırıp ihracat yapacağımız günleri dört gözle bekliyoruz." dedi.
 
kiraz manisa Alaşehir ihraç