Kırsal yatırım destekleri, göçü tersine çevirdi

22 Mayıs Pazartesi, 2017
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen desteklemeler sayesinde göçler artık şehirlerden köylere oluyor.
Kırsal yatırım destekleri, göçü tersine çevirdi Kırsal yatırım desteklerinin artmasıyla, şehirden kırsala göçmede yoğunluk yaşanmaya başladı.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ahmet Antalyalı, kırsal kesimin şehirlerle yarışır hale geldiğini belirterek, Avrupa’dan yatırımcıların gelerek kırsal alana yerleştiklerini ifade etti.
Antalyalı, 2007 yılında kurulan kurumun ilk finansal akreditasyonunu 2011 yılında aldığını, ikincisinin de bu yıl 8 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdiğini söyledi.
Yeni proje çağrı döneminde artık sözleşmeleri imzalamaya başladıklarını ifade eden Antalyalı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD2) birinci çağrı döneminde ayrılan yaklaşık 200 milyon avronun tamamını kullandıklarını bildirdi.
Bin 650 proje için sözleşme imzaladıklarını belirten Antalyalı, yatırım için yaklaşık 853 milyon lira ayrıldığını belirtti.
Antalyalı, inşaat, makine, alet, ekipman, kazıda dolgu, çevre yatırımlarıyla ilgili her türlü desteği sağladıklarını ifade etti. İşletmelerin, faal hale geldikten sonra da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarımsal desteklerinden yararlanma imkanı olduğunu vurgulayan Antalyalı, işletmelerin beş yıl boyunca faaliyette olmaları gerektiğini, buna yönelik etkin bir takip sistemleri bulunduğunu anlattı.
Antalyalı, şehirleşmenin getirdiği sosyal problemlerin çözümünün kırsalda olduğuna dikkati çekerek, "Tekrar geriye dönüş oluyor. 'Hadi gelin köyümüze geri dönelim' diyoruz” şeklinde konuştu.
 
TKDK kırsal yatırım hibe destek tersine göç köye dönüş