Kırsalda gençlere destek sürüyor

10 Kasım Cuma, 2017
Denizli’nin Buldan İlçesinde iki genç girişimci Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan aldığı destekle yumurta üretim tesisi açtı.
Kırsalda gençlere destek sürüyor Denizli’nin Buldan İlçesinde iki genç girişimci tarafından Bursa Mahallesi, Tekke bölgesinde organik yumurta üretimi için kurulan Yumurta Üretim Tesisi törenle hizmete açıldı.
Açılış törenine Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Müdür yardımcıları Mehmet Atmacaoğlu, Necdet Demir, Sertifikasyon kuruluşu Genel Müdürü Nurper Mortaş,  Şube ve İlçe Müdürleri, teknik personel, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Denizli İl Müdürü Yılmaz Erkaya, çiftliğin, Denizli’de ilk ve tek olduğunu belirterek, işletmenin maliyetinin yüzde 50’sini Bakanlık tarafından teşvik anlamında karşılandığını söyledi. Bu tür organik çiftliklerin artmasının amaçlandığını kaydeden Erkaya, ”Organik yumurta, organik olarak elde edilmiş civcivlerin organik yemlerle, ilaçsız ve hormonsuz olarak büyütülmesinden elde edilen ve bunu sertifikasyon kuruluşunca tescillendirilerek düzenli olarak kaydı tutulup denetimleri yapılan ürünlerdir. Köy yumurtası veya gezen tavuk yumurtası olarak piyasada satılan yumurtaların organik yumurta olmadığı bilinmelidir. Organik yumurta olabilmesi için organik yemlerle beslenip sertifikalandırılması gerekmektedir. Bundan sonra Organik Yumurta yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilere bu proje örnek olacak ve yetiştiriciler bu projeyi yerinde görerek bilgi eksikliklerini gidermiş olacaktır. Hedefimiz kanatlı sektöründe yakalamış olduğumuz başarıları sertifikalı, sağlıklı ve güvenilir üretim modeli olan Organik Yumurta Tavukçuluğu Projesi ile daha da ileriye götürmektir” dedi.
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay da yaptığı konuşmada, girişimciler Burakcan Tuğrul ve Fatih Demirel’i kutladığını belirterek, bölgenin tarım ilaçları ile kirletilmemiş bir bölge olduğunu ifade etti. Gülbay, bölgenin organik yumurtacılık ve organik tarım için ideal bir yer olduğunu, açılan çiftliğin Denizli’de ilk olması açısından da ayrıca gurur duyduğunu söyledi.
Çiftlik hakkında bilgi veren Burakcan Tuğrul ve Fatih Demirel ise, işletmenin 300 bin TL’ye mal olduğunu, 2 bin m2’si kapalı olmak üzere toplam 4 bin m2 alan üzerine kurulduğunu ifade etti. İşletmeciler, çiftlikte şu an bin 200 tavuk bulunduğunu ve tavuk başına 4 m2 alan düştüğünü belirterek günde 900 civarında yumurta üretiminin gerçekleştiğini kaydetti.
 
 
denizli organik yumurta tekke üretim tesisi teşvik