Kovid-19’a karşı balıklı sağlıklı beslenme kampanyası

03 Nisan Cuma, 2020
Koronavirüsle mücadeleye levrekli çipuralı destek Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldi. Vatandaşların sağlıklı beslenmelerini sağlamak için başlatılan kampanyanın sloganı, "Evde Hayat, Sofrada Balık."
Kovid-19’a karşı balıklı sağlıklı beslenme kampanyası Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Kovid-19’a karşı balık kampanyası.

"Evde Hayat, Sofrada Balık" sloganıyla düzenlenen kampanyayla bugünden itibaren 3 gün çipura ve levrek zincir marketlerde maliyetine satılacak.

Vatandaşların yeterli ve dengeli beslenmesi  amacıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla hayata geçirilen kampanyayla bakanlık kontrolünde üretilen ve avlanan yerli balıklara sofralarda daha fazla yer verilmesi sağlanacak.

Kampanya için Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Gıda Perakendeciler Derneği, taze veya dondurulmuş balık satışı yapan zincir marketler, komisyoncular, toptancılar ile balık yetiştirici birlikleri ve avcılarıyla bir dizi toplantı yapıldı.

Alınan ortak kararla yaşanan bu süreçte toplum sağlığına katkı verilmesi için balıkların Türkiye'de bol bulunduğu dönemlerde belli aralıklarla tanıtım ve tüketim kampanyaları yapılması için harekete geçildi. Balıklar, daha çok insanın tüketmesi için en az karla vatandaşlara ulaştırılacak.

Maliyetine satış

Bu kapsamdaki ilk kampanya, çipura ve levrek balıklarında 3-4-5 Nisan'da "Evde Hayat, Sofrada Balık" sloganıyla yapılacak. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, kampanyaya katılan su ürünleri üreticileri ve ulusal çapta faaliyet gösteren zincir marketler ile toptancılar tarafından alınan kararla, çipura ve levrek balıkları neredeyse maliyetine, büyüklüklerine göre kilogramı azami 22,90 lira ile 24,90 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunulacak.

Balık tüketimin artırılması ve sağlıklı gıda erişiminin sağlanması amacıyla ilerleyen süreçte, dünyada marka olmaya başlayan Türk somonu ve gelecek avcılık döneminde de farklı balık türlerinde yeni kampanyalar düzenlenecek.

Bakanlığın, kampanyanın tanıtımına ilişkin hazırladığı videolar da televizyonlarda yayınlanacak.
tarım ve orman balık sağlıklı beslenme koronavirüs kovid-19