Köyü sevdiren proje

26 Temmuz Cuma, 2019
Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yaşayan mahalle sakinleri, insanları yeniden köy hayatına kazandırmak amacıyla 350 tavuklu çiftlik kurdu.
Köyü sevdiren proje Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yaşayan mahalle sakinleri elele verdi kendi çiftliklerini kurdu.

Mahallenin çocuklarına ve gençlerine köy hayatını yaşayarak öğretmeyi amaçlayan vatandaşlar mahalleye 350 tavuklu çiftlik kurdu. 

Genç nüfusun tamamen göç etmesinden yakınan mahalleliler burada mahalleye gelen çocuklara, gençlere, yetişkinlere tavuk yetiştirmeyi, yumurta toplamayı ve paketlemeyi öğretiyor.

Çiftlikte tavuğun yanı sıra kaz, ördek gibi hayvanlar da bulunuyor. Çocukların çoğu tavuk horoz gibi hayvanlarla ilk kez bu çiftlikte tanışıyor.

Çiftlikte üretimden paketlemeye kadar her aşamada çalışan çocuklar kazandıkları parayı da iyi bir iş için kullanıyor.

Çiftlikten hiç kar amacı gütmeyen mahalle Sakinleri buna benzer yeni projeler geliştirmeyi hedefliyor.

Köydeki nüfusun azaldığını belirten mahalle sakini Erdal Tokcan, “İnsanları köye bağlamak, köyde kalıcı olmalarını sağlamak amacıyla bir proje geliştirdik. Daha sonra bu projemizi köylü dostlarımıza bildirdik. 350 tavuktan oluşan bir tavuk çiftliği dizayn ettik. Ayrıca bir grup oluşturarak çiftlikteki haberleri grup üyeleri ile paylaşıyoruz. Köyümüze gelen çocuklar burada üretimden paketlemeye kadar her aşamayı öğreniyor. Öğrenmenin yanı sıra hayvanlara sevgi ve saygıyı da öğreniyorlar. Burada hiç kar amacı gütmüyoruz. Yeni projeler geliştireceğiz” dedi.
 
samsun Vezirköprü köy çocuk proje tavuk