“Köyümün Sarışekeri” görücüye çıktı

28 Mart Perşembe, 2019
‘48 Muğla 48 Proje’ çalışmaları kapsamında öğrencilere tarımı tanıtmak, doğa bilinci oluşturmak ve gittikçe topraktan ve doğadan uzaklaşan yeni neslin tekrar toprağa dokunmasını sağlamak amacıyla “Çocuk Gözüyle Tarım Projesi” oluşturuldu.
“Köyümün Sarışekeri” görücüye çıktı Haber: Emine ŞİRİN-Uğur ACAR
Kamera: Uğur ACAR
Fotoğraf: Uğur KELEŞ
 
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında belirlenen 6 pilot ilkokuldan ikisinde ilk eğitimler gerçekleştirildi. Bayır İlkokulunda gerçekleştirilen projeye başlama programına Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Ş. Fırat Erkal, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Şen, Şube Müdürleri, teknik personeller, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 
Konuşmasına “Çocuk Gözüyle Tarım Projesi” için İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ederek başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre “Teknoloji büyük bir hızla değişiyor ve gelişiyor. Yapay zekâ ile robot teknolojisi ile değiştiremediğimiz tek sektör tarım sektörüdür. Toprakla uğraşmak İnsan özverisi isteyen bir uğraş. Nesillerin doğal beslenmesi tarımla olacaktır. Çocuk gözüyle tarım projesini İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün himayesinde başlattık. Bu anlamda Tarım konusunda çocuklarımızın bilinçlenmesini önemsiyoruz” dedi.
 
Proje hakkında bilgi veren Ş. Fırat Erkal, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak geçen yıllarda su ürünleri tüketiminin arttırılması için balık yiyorum sağlıklı büyüyorum projesi ile çocuklarımıza gıda konusunda eğitimler vermeye başlamıştık. Bu yıl ise çocuk gözüyle tarım projesi, il müdürlüğümüz bünyesinde hazırlanan 48 Muğla 48 Proje kapsamında oluşturulan bir proje… Dünya üzerinde en önemli konu gıda konusu… Gıda konusunda çocuklarımızda da farkındalık oluşturmak, bilinç seviyelerini arttırmak için oluşturduğumuz bir proje çocuk gözüyle tarım projesi… Çocuk gözüyle tarım projesi İl Müdürlüğümüze ait bir proje… Kitaplarımızın metin yazarı ve çizeri İl Müdürlüğümüz personelidir. Bugünde proje startını Bayır İlkokulunda veriyoruz. Projeye desteklerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Düzenlenen eğitime Bayır, Yeşilyurt, Ula ve Köyceğiz’deki 6 pilot okuldan toplam 250 öğrenci katılım sağladı. Projenin ilk hikâye kitabı “Köyümün Sarışekeri” 3. sınıflarda dağıtılarak konu hakkında eğitim ve etkinlik çalışmaları yapıldı. Proje ile hayvancılık konusundan ilk serüven olan buzağı doğum hikâyesi okundu.
 
tarımgözüyleçocuk köyümünsarışekeri muğla