Kuru üzümde ihracat rekoru

09 Eylül Pazartesi, 2019
Geleneksel Türk ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzümde dış satım, bu sezon, bir önceki döneme göre yüzde 14 artarak 516 milyon dolara ulaştı.
Kuru üzümde ihracat rekoru Türkiye'nin çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 516 milyon 200 bin dolara yükseldi. İlk defa yarım milyar dolar barajı geçildi. Böylece ilk kez yarım milyar dolar barajı geçilmiş oldu.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre, Türkiye çekirdeksiz kuru üzümde ihracat sezonunda 99 ülkeye 516 milyon 200 bin dolar değerinde 252 bin ton kuru üzüm ihraç etti.

Yıllık ortalama 300 bin ton ile Türkiye'nin çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin neredeyse tamamının karşılandığı Manisa'da, bu sezon ürün fiyatında ve ihracatta yaşanan pozitif gelişmeler üreticiyi de ihracatçıyı da sevindirdi.

Söz konusu dönemde en fazla üzüm ihracatı yaklaşık 142 milyon dolarla İngiltere'ye yapıldı. Bu ülkeyi yaklaşık 59 milyon dolarla Almanya ve 52 milyon dolarla Hollanda izledi.

Avrupa Birliği'nden 26 ülke, Türkiye'nin kuru üzüm ihracatının yüzde 77'sini karşıladı. Bu ülkelere yaklaşık 400 milyon dolarlık satış yapıldı.

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap , "Bu başarı hikayesi birlik ve beraberlikle oldu. Üreticilerimizin işletmelerimize olan güveni, işletmelerimizin üreticilerimizle birlikte ortak yaptığı çalışmalara gerçekten takdire şayan. Türkiye'de ticarette çek ve senetin çok da güvenli bir araç olmadığı dönemde üzüm üreticilerimiz ile tüccarlarımız arasında örnek bir diyalog ve güven var." diye konuştu.

Kuru üzüm ihracatında 1 Eylül itibarıyla yeni sezonun başladığını hatırlatan Özkasap, son yılların en verimli ve kaliteli sezonunun yaşandığını, bölgesel don ve dolu zararının dışında Manisa genelinde ciddi bir sorunla karşılaşmadıkları için yeni sezonda ihracatta yeni bir başarı hikayesi yazacaklarına inandıklarını kaydetti.

Üzüm ihracat sezonu genellikle 1 Eylül-31 Ağustos tarihleri arasını kapsıyor. Tahminlere göre bu sezon daha fazla ürün ihraç edilecek.
 
manisa üzüm ihracat rekor çekirdeksiz