Kuşlar bu bahçelerde huzurla yaşıyor

05 Nisan Pazartesi, 2021
Tüm çiftçilerin çabası bahçelerinden yüksek verim almak. Ancak Amasyalı çiftçiler yüksek verim için meyve ağaçlarını budarken çevreye saygıyı her şeyden ön planda tutuyor.
Kuşlar bu bahçelerde huzurla yaşıyor Ağaçlar budanıyor, kuş yuvaları özenle korunuyor.

Meyve bahçelerinin bakımımı yaparken her şeyden önce kuş yuvalarını korumayı önemseyen Amasyalı çiftçi Seyfettin Kekeç ve eşi gerçek birer doğa dostu.

Merkeze bağlı Orman Bağları Mahallesi’nde birbirinden lezzetli çeşitli meyvelerin yetiştirildiği bahçelerde bahçıvanlar ağaç için faydalı olan budama işlemi yapılması gereken dönemde dalları keserken kuşların yuva yaptıkları kısımlara el sürmüyor.

Yıllardır meyve ve sebze yetiştirerek ailesinin geçimini sağlayan 67 yaşındaki Seyfettin Kekeç, “Biz Türk çiftçisiyiz. Kesinlikle o yuvalara dokunmayız. Ağaçları budarken kuşların yuva yaptığı o kısma hiç ellemiyoruz. Diğer bölümleri budayıp geçiyoruz” dedi.

Kuşların bu yuvalarda yavruladığına değinen Kekeç, “Onlar tabiatın neşesi. Yaz geldiği zaman o kadar güzel ötüyorlar ki. Dakikalarca dinliyoruz. Meyvelerden onlarda yiyerek sebepleniyorlar” diye konuştu.

Havva Kekeç ise evinin önündeki armut ağacının en üst kısmında bulunan kuş yuvasının bahçelerinin süsü gibi olduğunu söyledi.
amasya meyve bahçesi budama kuş yuvası çevre dostu çiftçi