Manisa’da ‘Alternatif Ürün Kekik Projesi’ başlıyor

17 Şubat Pazartesi, 2020
Manisa’nın Kula ilçesinde ‘Alternatif Ürün Kekik Projesi’ başlıyor. Bu kapsamda Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk’ün başkanlığında oluşan bir grup üretici heyeti, kekik üretimi ve sorunlarının değerlendirildiği “Kekik Paneli’ne” katıldı.
Manisa’da ‘Alternatif Ürün Kekik Projesi’ başlıyor 12 Şubat’ta Denizli Pamukkale’de düzenlenen panele, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Kula İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bilgin Sarısu, Salihli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir, Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Çallı ile Manisa’nın Kula ilçesinden kekik üreticileri katıldı.
 
9. kez düzenlenen Kekik Paneli’ne kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri, işletmeler ve önemli kekik üretim bölgelerinden gelen üreticiler yoğun ilgi gösterdi.
 
Panel öncesinde Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya’yı makamında ziyaret eden Manisa Heyeti,  kekik üretimine ilişkin görüş alışverişinde bulunarak, ortaklaşa yapılabilecek konulara dair değerlendirmelerde bulundular.
 
2019 yılı kekik üretim sezonunun değerlendirildiği panelde, panelistler; Prof Dr. Uygun Aksoy “Tarımda Sürdürülebilirlik”, Dr. Hüseyin Akdemir “Kekik Tarımında Zirai İlaç Kullanımının Sakıncaları ve Zehirsiz Sofralar”,  Ziraat Mühendisi Ali Mert Özer “2019 Kekik Sezonunun Değerlendirilmesi”, Ziraat Mühendisi Şahin Şentürk “ Kekik Ziraatında Hasat Öncesi Denetimler ve PA/TA Kontrolü” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.
 
Panel sonrasında Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Kula İlçemizde başlatmış olduğumuz “Alternatif Ürün Kekik Projesi” kapsamında Kulalı çiftçilerimiz ile birlikte düzenlenmiş olan Kekik Paneli’ne katılım sağladık. Üreticilerimiz bu panelde önemli bilgiler aldılar. 2020 yılından itibaren Kula’da sözleşmeli olarak Kekik üretimine başlamayı planlıyoruz” dedi.